MPEG LA jde po Google VP8/WebM, shání majitele patentů
Připomeňme si nejprve, jak se to má s VP8. Tento formát koupil Google společně s nákupem firmy On2 Technologies. Loni se rozhodl jej uvolnit světu zdarma jako díl WebM. Po důkladnější analýze VP8 lidmi z projektu x264 byly ale vysloveny myšlenky, že VP8 je z nemalé části shodné či velmi podobné s H.264, které již je "patentově zatíženo" a licence řeší právě MPEG LA. Pro dnešní zprávu je podstatné, jak se to má s licencí. WebM ji má jednoduchou, zjednodušeně říká "dělejte si co chcete, jen zachovejte náš copyright a nepoužívejte jméno Google k propagaci vlastních odvozených produktů".
Jenže nic z toho neřeší případné podezření vlastníků patentů na různé matematické postupy (tedy "softwarové patenty v oblasti digitálního videa), které drží různé subjekty a z nichž byl mimo jiné seskládán formát H.264. MPEG LA tedy nyní rozjíždí zcela legitimní a logickou aktivitu. Jejím cílem je shromáždit pokud možno všechny subjekty, které drží patenty na technologie použité ve VP8 a následně začít nabízet světu "licenci na VP8", neboť bude (chce) zastupovat držitele těchto patentů.
MPEG LA tak nyní veřejně svolává všechny majitele nějakých těch patentů, aby se přihlásili, všechny přihlášky pak posoudí jejich patentoví hodnotitelé a pokud je shledají relevantními (tj. daný patent je obsažen ve specifikaci/kódu VP8), budou přidány na seznam subjektů pro budoucí licencování VP8.
Toto je z hlediska amerického patentového systému a práva legitimní postup a po právní stránce mu asi těžko něco vytknout. Pokud jsou ve VP8 obsaženy algoritmy, které mají již některé subjekty z dřívějška patentovány (a pokud je VP8 zčásti shodné s H.264, lze to považovat za velmi pravděpodobné až jisté), pak je v moci majitelů práv či jejich zástupců (v tomto případě MPEG LA, pokud skutečně bude tyto majitele zastupovat), chtít i po Googlu licenční poplatky za použití, neboť VP8 používá/chce používat, například na YouTube.
Tímto bychom mohli povídání ukončit, protože vše relevantní bylo řečeno. Fakt, že patentovat si "1+1=2" a chtít za tento výpočet od té chvíle vybírat licence po zbývajících sedmi miliardách lidí, je nemorální, nemá nic společného s tím, že takto je zkrátka právní systém v západním světě (a zejména USA nastaven). Můžeme tím být rozhořčeni, ale to je asi tak vše, skutečná bitva se odehraje mezi právníky MPEG LA (či kohokoli dalšího, kdo vznese požadavek proti VP8) a Googlu.
PS: kromě VP8 nyní MPEG LA shromažďuje ještě majitele patentů pro MVC (Multi View Codec, používaný u Blu-ray 3-D) a LTE (3GPP Long Term Evolution, bezdrátová technologie nové generace).