Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Na 28nm technologii bude TSMC spolupracovat s Fujitsu

David: nie je problem spravit bezproblemovu vyrobu procesorov co maju 3x4 milimetre, tam je dobra vytaznost aj parametre, vzdy sa da nieco vybrat, ale u veci co nemaju 12mm^2 ale 250mm^2 to uz problem je. Mobily nepotrebuju suciastku za 100 dolarov, to by si vysledny telefon nikto nekupil, potrebuju suciastky za centy. Viz Microchip a ich obchodny uspech, ti vsadili na cenu, kvalitu a 90% vytaznost produkcie.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nevie niekto co znamena: "We developed a gate-last approach for TSMC's 28nm high-k metal gate family that is superior in terms of transistor characteristics, high end and low end performance upside, and manufacturability," said Dr. Jack Sun, vice president, Research and Development, TSMC."
Ako mozu hradlo vyrabat nakoniec ked v podstate hradlo je ta vnutorna vec hlboko dole...? Maju nejake eso v rukave?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jojo2: Pod pojmem "gate" se zde asi nemysli hradlo, ale proste gate(odpustte mi anglicky nazev, ale cesky jsem se ani za 5 let na FELu nedozvedel)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jojo2: Zajímalo by mě v čem je fa. Microchip úspěšná. Poslední dobou na tom nejsou ekonomicky moc dobře a v blízké době je možná odkoupí TI (stejně jako nedávnou TI koupil Luminary Micro) = spekulace. Archytektura PIC32 je (velký propadák)^2 (v porovnání s ColdFire, ARM od NXP nebo Blackfin od AD). Chyba v MAC PIC18F97J60 je stála taky nemalé peníze... Jedniné co je drží nad vodou jsou paměti, ale je otázkou jak dlouho.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hnz: no, v porovnani s Atmelom... :)
PIC32 som nikdy nevidel ale to uz davno nie je PIC s lahkou genialnou programovatelnostou, velka, velka skoda. Zle rozhodnutie manazmentu.

Ale kazdopadne, pozri sa na to kedy a kolko vyplacali dividendy.
Ako jedna z mala firiem vyplacali dividendy vyse 15 rokov v kuse, kazdych par mesiacov.

Ak ich kupi TI, siroky usmev na tvari :) BB a ine znacky v operacnych zosilnovacoch patria pod TI, MCHP mal outsourcovane tiez niektore svoje u TI; ak sa teda nechaju odkupit a bude im to davat ekonomicky zmysel.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jojo2: no Atmel je kapitola sama pro sebe, "životnost (doba po kterou vyrábějí)" některé svoje uP je 2-3 roky, ono celkem člověka nas... když něco vyvineš na nejnovějším atmelu a oni ho za rok přestanou bez náhrady vyrábět :)

Osobně PIC nemusím, celá jeho architektura se mi zdá podivná. PIC nasazený v komerčním masově vyráběném zařízení nenajdeš (to už je tam spíše nějaký x51 klon). Zajímavé a v zahraniční rozšířené 16b jsou třeba MSP430 od TI.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jojo2: Gate-last je docela slosne vysvetleny tady: http://books.google.com/books?id=o3zXAiskEYUC&lpg=PA319&ots=sA5-...
 
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Neviem co je podivne na architekture PIC. Microchip trosku na zaciatku zaspal s prechodom OTP->FLASH, ale zlepsenie s prichodom rodiny PIC18 oproti PIC16 boli vyborne. Bohuzial zacal potom podla mna uplne zbytocne rozsirovat portfolio o vsetky mozne kombinacie (pocet pinov, pocet periferii, velkost pamate atd.) cize dnes je doslova problem vybrat si ten "vhodny" PIC pre danu aplikaciu, pretoze sa jednoducho prilis prekryvaju z roznych rodin a clovek stravi 2 dni prehrabavanim sa v datasheetoch aby nasiel potrebne info. Navyse to riadne domrvil prilis velkym mnozstvom bugov v tolkych produktoch a tak darmo ze si mozem vybrat z 10 MCU, ked kazdy z nich ma minimalne 5 Errata sheet so stale sa opakujcimi chybami->workarounds pre SPI periferiu, Timer1,2,3 atd...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prosím, nepište ta děsná slovní spojení "jsou vůbec první firmou". Tak jsou, anebo vůbec? V případě jako je tento nemá slovo "vůbec" žádný smysl a může být z věty vyhozeno aniž by utrpěl smysl - spíš naopak. ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tato diskuze je nyní společná i pro článek Na 28nm technologii bude TSMC spolupracovat s Fujitsu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tato diskuze byla založena k článku TSMC hlásí: 28nm proces je na světě.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

kypec, hnz: diky za debatu. Co sa tyka nekonecneho mnozstva PIC variant, to je preto aby toho vyrobili viac. Viac druhov, puzdier, vyvodov -> vyssi objem predaja, a pre par zakaznikov to spravi lepsiu variantu ked kupia optimum vyvodov, rozmeru a periferii (ktori nakupuju svaby po desattisicoch). Stali sa najvacsi dodavatel MCU na planete aj vdaka tomu. Neboli by jednotkou nebyt toho. Errata su otravne, ale minoritne, niekto sa s nimi na SPI vdaka lepsiemu programovaniu nikdy nestretol :)

Co sa tyka prechodu na FLASH, dovody boli dva: jeden, EPROM mali u MCHP lepsiu cenu, zakaznici chceli to; ekonomicka FLASH prisla az s PIC16F877/874 lebo ju vyvinuli az vtedy. Dalsia generacia mala PEEC FLASH, tam je kapacita na plochu 3x vacsia ako u predchadzajucej generacie.

Hnz: PIC najdes dost, az moc. To co stretavas v naloseriovych riadiacich automatoch je i8086 a i8048 z toho dovodu ze na skolach sa nic ine poslednych 25 rokov neuci. Ten isty pripad co Microsoft: Word, Excel, Windows. Beh programu na PIC na jeden zasadny rozdiel oproti x86: prediktabilitu. Zatial co instrukcie x86 a Cypress 8051 klonov budu trvat nahodne velky pocet cyklov, instrukcie PIC trvaju vzdy jeden cyklus. Dva cykly trvaju ak zaberaju dve adresy alebo sa na druhu adresu presuvaju. Celkom bezne su programy ktore vykonavaju rozhodovacie smycky bez ohladu na vstupy v presne rovnakych casoch. V pripade nutnosti serioveho rozhrania na primitivnom procesore to je velky bonus.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prosič: co to plácáš za nesmysly, ty klapkobřinkostroji! Jazyk nefunguje podle představ pošahaných ?jazykozpytců?. Jazyk se vyvíjí žije si svým životem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pořád si říkám, jaký dopad bude mít přechod na stále "nižší procesy" na živost čipů, nebo třeba na jejich odolnost proti radiaci... Aby potom nezačaly procesory chcípat po dvou letech... :-o

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

xurfa: životnost by měla být v principu vyšší ... pokud jde o radiaci, tak bych nedoporučoval chodit s notebookem do reaktoru jaderné elektrárny, jinak to bude asi ok :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.