Na čem běží server Deep in IT
Základem je Super Micro A+ Server 1021M-UR+V s deskou Super H8DMU+. Ta je postavena na serverovém čipsetu „MCP55Pro“ neboli nForce 3600 Professional. Stručný náčrtek můžete vidět na tomto obrázku:
Deska má tedy dva sockety F pro patřičné Opterony, pro každý je k dispozici 8 slotů pro DDR2 ECC registered paměti, celkem sem lze nacpat 64 GB RAM. Podporuje všechny Opterony řady 2xxx pro socket F včetně těch s rychlejším HyperTransportem 3.0 (který je ovšem nevyužit, protože jej čipset neumí, jenže do doby nákupu serveru to žádný čipset neuměl, AMD své HT3.0-enabled čipsety řady SR5600 uvedla teprve v září a Nvidia žádné takové nemá). O grafiku se stará v serverech poměrně často vídaný grafický čip ATI ES1000 (primitivní 2D grafika se 16 MB paměti a nízkou spotřebou, kterou ani není potřeba chladit, jeje, kde jsou ty časy, co takové byly běžné ve slotech desktopových PC ;-).
Samotný čipset má na desce vyvedeno šest 3Gbitových SATA portů, my jsme použili čtyři, neboť server má čtyři místa pro pevné disky. V našem případě jsou to čtyři 300GB VelociRaptory, ty jsou na obrázku umístěny v levé části kryté plechem (zde je ještě v serveru pouze jeden starý čtyřjádrový Opteron).
Pokud jste se zhrozili, že provozujeme diskové políčko na intergrovaném řadiči Nvidia (softwarový RAID), neděste se. Je to dočasné řešení (a kromě toho to funguje ;-). Pole bude nakonec řešeno externím, které momentálně pracuje na stávajícím CD-R serveru (a z důvodu nedostatku fyzického místa na 4 VelociRaptory zatím nemůže jet na Deep in IT). Jedná se o rackové 2U políčko SB-2803SA od Proware Technology s vlastním procesorem (Intel 80321) a 128 MB paměti, které se k serveru připojuje přes Ultra 320LVD (SCSI) rozhraní, ovšem strkají se do něj SATA disky (je v něm místa pro 8 disků). Na obrázku níže vlevo je v horní části současný CD-R server, pole je ve spodní části (omluvte kvalitu fotografie). Vpravo pak ilustrační obrázek hlavní desky (Controller Module) pole.
Paměti máme osazeno celkem 32 GB (jsou to ECC Registered moduly Kingston DDR2-667 CL5). Zpočátku byly pochopitelně jen u jednoho procesoru, po výměně za dva jsme je rozsadili (ačkoli to není nutné), abychom tak zoptimalizovali (rovnoměrně rozložili) přístup obou procesorů do paměti. Ještě před instalací šestijádrových Opteronů jsme pochopitelně provedli aktualizaci BIOSu na verzi, která jejich podporu přidává (R 3.5a).
Takto vypadá náš server v racku vedle dalších. Tu papundeklem vytuněnou kuriozitu, co má kdosi nad námi, tu jsme vám prostě museli ukázat ;-). No, ale zpět k věci: na následujícím obrázku jsou dvě nová srdce našeho serveru: šestijádrové Opterony 2427 (ACP 75 W, 2,2 GHz, 6 MB L3 cache, 45nm proces). Nahradily původní jeden čtyřjádrový Opteron 2352 (ACP 75 W, 2,1 GHz, 2 MB L3 cache, 65nm proces). Zkrátka jsme ztrojnásobili počet jader a zdvojnásobili spotřebu procesorů.
Pokud jde o softwarovou stránku věci, momentální stav je následující:
- operační systém: Debian GNU/Linux 5.0
- webový server lighttpd 1.4
- databázový server MySQL 5.1
- skriptovací jazyk PHP 5.x
- SSH server
- FTP server
- PHPMyAdmin
- poštovní server PostFix