nVidia uvádí čipset nForce Profesional 3000
Čipy nForce Professional 3600 a 3400 označuje nVidia jako MCP (Media and Communication Processor), což jsme doposud znali spíše jako jižní můstek. Tentokrát však tradiční jihoseverní legenda u nVidie (MCP - jižní, SPP - severní) bere trošku za své, neboť zde se MCP může tvářit buď jako celý samostatný čipset (severní i jižní můstek v jednom) a nebo hraje roli spíše severního (ten, co je „po drátech“ blíže k procesoru). Jako jižní můstek zde může vystupovat právě nForce Professional 3050, který nVidia označuje také pojmem MCP, toto značení však lehce upřesňuje: „MCP for additional scalability and I/O“ (prakticky jde o rozšiřující čip s dalšími možnostmi vstupů a výstupů, co se tím konkrétně myslí, uvidíte zanedlouho). O tomto čipsetu jsme se poprvé zmínili v souvislosti s povídáním o platformě AMD „4×4“, kdy jsme vyslovili též domněnku, že by třeba mohl být pro ni použit.
V tabulce vlastností, která srovnává jak nové čipsety řady 3000, tak starší 2000, si nelze nevšimnout pozoruhodného počtu PCI Express linek u kombinace nForce Professional 3600 + 3050. 56 PCI Express linek by snadno obsloužilo nejen Quad-SLI, ale třeba i „Octa-SLI“ (a při troše dobré vůle i „Hexa-SLI“ ;-). Pravdou je, že nVidia ale pořád nemá jediný čip, který by dal sám 32 linek (jako ATI CrossFire Xpress 3200). Ale 56 PCI Epxress linek vypadá vskutku monstrózně. Jen do nich mít co dát.
|
Většinu technologií v tabulce nejspíše znáte ze starších čipsetů, některé by se možná hodilo vysvětlit. Pod zkratkou LBFO se ukrývá technologie „Load Balancing and Failover“. Možná si vzpomenete na čipset nForce řady 500, kde se vyskytovala funkce „DualNet“. Její součástí je TCP/IP akcelerace a také tak trochu u LBFO. To umožňuje více síťovek sdružit jakoby do jedné a zvýšit tak propustnost. Zároveň toto sdružení zvyšuje spolehlivost spojení, neboť při výpadku jednoho spoje je stále k dispozici druhý a konektivita tak není přerušena, jen zpomalena na rychlost jedné síťovky.
Pojmem „Enclosure management“ míní nVidia určitou formu správy SATA disků v čipsetu nForce Professional 3000. Sama zrovna moc informací nevypustila, takže si pod tím můžeme představit takový lepší S.M.A.R.T. spravovaný nějakou aplikací přímo od nVidie.
Obrázky se schématy čipsetu od nás dnes neuvidíte, nepodařilo se nám je zatím nikde sehnat, stejně jako fotografie čipů. U nVidie v současné době probíhá drobná změna v designu log a podobně, takže asi nestihli materiály v novém vzhledu připravit. Snad později.