Nad volným internetem se stahují mračna
Kapitoly článků
Historii francouzského vynálezu odpojování „pirátů“ od internetu s námi jistě sledujete od samotného začátku, naposledy jsme o HADOPI (Haute Autorité pour la Diffusion des Oeuvres et la Protection des Droits sur Internet), tentokrát již v druhé verzi, psali před měsícem, kdy ho schválily obě komory Francouzského parlamentu. I tentokrát se objevily pochybnosti a poslední slovo měl opět Ústavní soud. Buďto jejich Ústavní soud řeší věci mnohem rychleji než ten náš, nebo byly tlaky lobby hodně silné, protože své rozhodnutí byl schopen vydat doslova do měsíce. Z perexu asi již tušíte, jaký byl výsledek. Ano, odpojování od internetu má ve Francii už zelenou, soud konstatoval, že narozdíl od HADOPI 1 s HADOPI 2 už problém nemá a neodporuje jejich ústavě. Ve Francii tak už od příštího měsíce začnou úřad HADOPI plnit úředníci a od začátku příštího roku už počítají s rozesíláním „varování“, ministerstvo kultury pak počítá, že v roce 2010 tak na základě tohoto zákona odpojí až 50 000 uživatelů, což je číslo opravdu obrovské a naznačuje, že lobby mocných studií do toho hodlá opravdu šlápnout.
I když bylo upuštěno od exekuce na připojení bez řádného soudu, bude soudce vlastně už jen „připuštěn“ k závěrečnému podepsání, vše kolem by mělo mít na starosti HADOPI. Označený „pirát“ je ale de-facto zcela bezmocný, protože na něj přijde řada až v případě odvolání, kdy to bude on sám, kdo bude muset prokazovat svojí nevinu, právo,tak jak ho známe, dostalo tedy řádně na frak a po sexuálním harašení je tu další obvinění, kdy mizí presumpce neviny a je na obviněném, aby svou nevinu prokázal.
Boj mocných „majitelů autorských práv“ dostává rovněž zcela nový rozměr, marný boj s větrnými mlýny, kdy byli obviněnými jednotliví uživatelé, se obrací k majiteli připojení, což ne vždy je jedno a to samé. Už jednou jsme zde připomínali tisíce WiFi v domácnostech, do kterých se není vůbec těžké dostat, protože je provozují lidé ne zcela technicky sběhlí, však hlavně že to funguje, né? Ti všichni mají velkou šanci se velmi rychle ocitnout bez připojení. Co ale veřejné hotspoty? Takový provozovatel hotelu, restaurace nebo benzínové pumpy asi nebude živit dalšího specialistu, který mu bude on-line prověřovat kdo si mu jaký obsah právě v jeho síti stahuje, ten prostě tuto službu zruší. Má však jednu možnost, kterak vlka nasytit a kozu nechat pobíhat po jeho provozovně. HADOPI totiž vypracuje a nabídne všem zájemcům filtr, který provoz v těchto sítích posvětí, jen tento úřad totiž bude mít patent na rozhodování, která místa na internetu jsou nezávadná. V podstatě to bude naprosto stejná záležitost, jako čínská zeď, kterou tamní vláda potlačuje přístup k informacím, které se jim ne vždy hodí do krámu, to ale všichni označujeme za cenzuru a potlačování lidských práv a svobod.