Vyhláška č. 488/2006 Sb. nabyla účinnosti dnem 10. listopadu 2006. Podle autorského zákona se odměny z nenahraných nosičů a z přístrojů (dále jen „náhradní odměny“) (Pozn.: po našem tedy „výpalné“, abychom si rozuměli) odvádějí na základě souhrnných informací o dovezených, resp. vyrobených nosičích a přístrojích poskytovaných příslušnému kolektivnímu správci v periodicitě kalendářního pololetí (§ 25 odst. 6 autorského zákona). Ministerstvo kultury proto považovalo za účelné vyčkat s hodnocením dopadů vyhlášky přinejmenším do konce roku 2007, aby byly k dispozici údaje za dostatečně reprezentativní období alespoň jednoho celého kalendářního roku.
Aplikační praxe prokázala, že vymezením typů nosičů a přístrojů vyhláška významnou měrou přispěla k odstranění častých sporů mezi kolektivními správci oprávněnými vybírat náhradní odměny a mezi subjekty povinnými tyto odměny platit. V tomto směru není nutno vyhlášku zásadním způsobem měnit, s výjimkou několika zpřesnění a doplnění ustanovení k zohlednění nově vyvíjených a užívaných typů nosičů (např. Blue-ray disků). (Pozn.: Takto to skutečně je ve zprávě napsáno.)
Pokud jde o stanovení paušálních odměn, prudký technologický rozvoj a s ním spojené změny cen příslušných výrobků vedly k urychlené potřebě změny právní úpravy. Již od poloviny roku 2007 upozorňovali zástupci dovozců a výrobců nenahraných nosičů na skutečnost, že náhradní odměny stanovené pro některé nosiče (zejm. u flash disků a paměťových karet) velmi negativně ovlivňují situaci na trhu, neboť se dostávají do značného nepoměru s dovozní cenou. Při konstrukci sazebníku odměn se totiž primárně vycházelo z průměrných cen přístrojů a nosičů a z výše sazeb odměn stanovených na základě dosavadní právní úpravy (4 % z dovozní ceny, srov. bod 5. Přílohy k autorskému zákonu ve znění platném do 21. května 2006). Stanovené náhradní odměny jsou počítány z dovozních cen bez daně z přidané hodnoty (u dovážených, resp. v rámci EU přijatých, přístrojů a nosičů), popř. z prodejních cen bez daně z přidané hodnoty při prvním prodeji (u přístrojů a nosičů vyrobených v tuzemsku). To má za následek, že při neustále stoupající kapacitě nosičů a současném poklesu dovozních cen činí náhradní odměna stále větší část maloobchodní ceny.
Jestliže v době přijímání vyhlášky v roce 2006 byla např. kapacita paměťových karet ve výši 512 MB považována za uživatelsky vysoký standard, již v polovině roku 2007 byla běžným standardem kapacita ve výši 2 GB, v roce 2008 směřuje vývoj k používání kapacit běžně ve výši 4 a 8 GB, exkluzivně až ve výši 32 GB. Ceny nosičů však zůstávají zhruba na stejné úrovni, jaká byla v případě nosičů s nižší kapacitou. Výsledkem tohoto vývoje je, že např. v případě USB Flash disků s kapacitou 8 GB již náhradní odměna dosáhla výše až 24 % dovozní ceny, v případě kapacity 16 GB 23 % dovozní ceny, v případě paměťových karet s kapacitou 8 GB jde o 24 %, s kapacitou 16 GB až 27 %. Podle původní právní úpravy (v příloze k autorskému zákonu) činila náhradní odměna z nenahraných nosičů 4 % z dovozní ceny nosiče, koncem roku 2006 po přijetí vyhlášky činila odměna 4 – 6 % z dovozní ceny a v květnu 2007 se již pohybovala v rozmezí 9 – 11 % z dovozní ceny ¹.
Výše uvedené skutečnosti mají za následek růst tzv. šedé ekonomiky (zvýšení počtu neplatičů odměn, reexporty), vytváření nerovných podmínek na trhu (znevýhodněním poctivých povinných subjektů), ztrátu důvěry spotřebitelů, zvyšování ekonomického zatížení koncových spotřebitelů a v neposlední řadě také zvýšení administrativní zátěže kolektivních správců spojené s vymáháním odměn. Navíc hrozí, že dojde k poklesu prodejů určitých typů nosičů, což by se projevilo i na snížení objemu odměn, a tím k poškození nositelů práv, pro něž jsou vybírány.
Navrhovaná novelizace vyhlášky č. 488/2006 Sb. odstraní narůstající nevyváženost právní úpravy ve vztahu k technologickému vývoji a vývoji cen, a to takovým způsobem, který zajistí funkčnost, resp. adekvátnost právní úpravy přinejmenším do roku 2010, kdy by měla být nejpozději opět provedena analýza dopadů vyhlášky a zvážena případná nutnost další novelizace.
|