Výpalné nyní až 5 Kč z média
Co vás asi bude zajímat je podstatné zdražení pro čisté CD a DVD disky. Za CD-R nyní dovozce zaplatí správci autorských práv z každého prodaného 0,40 a z DVD±R 1,- Kč. Za CD-RW 2,- a za DVD±RW i DVD-RAM pak 5,- korun a za minidisky 4,-. Poplatek se tak stává již významným podílem na celkové ceně, což jistě nepotěší dovozce i výrobce. Zatím se platily jen 4 % z ceny, nyní to třeba u CD-R bude 15 %. Ministerští úředníci to komentují stále se snižující cenou těchto médií a tedy i celkovým výnosem pro „autory“. Proto bylo nutné poplatky zvýšit. Zvláštní ale je, že mezi zpoplatněnými médii nenacházíme žádné s modrým laserem. Že by na ministerstvu věděli, jak to dopadne? Nebo jen zase nejsou v obraze?
Ale abychom jim nekřivdili, musíme uvést, že na druhou stranu se někde poplatky naopak snižují. A to vesměs až na polovinu. Nic se nebude platit z mobilů ani MP3 přehrávačů, ale zpoplatněny zůstanou jen paměťové karty a pevné disky. U karet to nyní vyjde na 6,- Kč z každých započatých 512 MB kapacity, u pevných disků je „odměna“ vyčíslena na 10,- Kč z každých započatých 40 GB. Takže z 250GB disku dostane OSA 70,- korun.
Ale platí se i z tiskáren a kopírek (pro změnu poplatek vybírá Dilia). Tam nyní ministerstvo navrhuje poplatek nižší, než byl původní předpoklad. U inkoustových to je 45-900 u neinkoustových 120-6 750 a u kopírek 120-13 500 korun, to podle ceny (2 000 - 20 000, 5 000 - 200 000 a 2 500 - 200 000 korun). Co se vypalovaček jakéhokoliv typu týče, tam se nic měnit nebude, poplatek zůstává na 3 % z dovozní nebo výrobní ceny.
Z hlediska výkladového dochází k upřesnění definice typů (druhů) přístrojů a nosičů na kterých (se kterými) dochází k rozmnožování díla pro osobní potřebu. Zatímco dříve to byly obecně:
- přístroje k zhotovování rozmnoženin zvukových záznamů
- přístroje k zhotovování rozmnoženin zvukově obrazových záznamů
- přístroje k zhotovování tiskových rozmnoženin
- nenahrané nosiče zvukových záznamů
- nenahrané nosiče zvukově obrazových záznamů
nyní jsou již popsány konkrétněji jako
- přístroje k zhotovování rozmnoženin na magnetickou pásku,
- zařízení pro zápis dat na optické nosiče a paměťové karty nezabudovatelné do osobního počítače,
- zařízení pro zápis dat na optické nosiče zabudovatelné do osobního počítače,
- zařízení pro zápis dat na optické nosiče zabudované do osobního počítače, pokud nebyly již zpoplatněny podle písmene c),
- přístroje k zhotovování rozmnoženin na zabudovaný pevný disk nebo paměťovou kartu,
- pevné disky zabudovatelné do osobního počítače,
- pevné disky zabudované do osobního počítače, pokud nebyly již zpoplatněny podle písmene f),
- rozhlasové a televizní přijímače, které umožňují zhotovení záznamu vysílání.
Aby vám bylo jasné, za co přesně že se ty „odměny“ vybírají, mám tu citaci z důvodové zprávy: „Navrhovaná právní úprava provádí, v rozsahu vymezeném zákonným zmocněním, ustanovení novelizovaného autorského zákona. Ten vychází v předmětné oblasti, tzn. spravedlivé kompenzace nositelů práv formou tzv. náhradních odměn za možnost bezplatného volného rozmnožování děl, resp. předmětů ochrany pro osobní, popř. vlastní vnitřní potřebu, ...“. Věřím, že nyní je vám to již naprosto zřejmé.
V důvodové zprávě se také uvádí, že podle nového AZ již rozmnoženiny autorských děl, aniž by k tomu potřebovaly výslovný souhlas nositelů práv, mohou po novele dělat nejen fyzické osoby, ale i právnické, tedy třeba pro své zaměstnance. Dále se pak ještě dočítáme, že „Navrhovaná právní úprava také vychází ze skutečnosti, že předměty ochrany (zejména autorská díla a záznamy děl a výkonů výkonných umělců) jsou ve stále větší míře rozmnožovány pro osobní potřebu prostřednictvím nových typů přístrojů a nosičů, které jsou často zabudovány do zařízení primárně určených k jiným účelům.“
Zvláštní je, že si úředníci sice všimli, že kopie nyní mohou dělat i firmy, ale nějak jim uniklo, že kopie díla s jakoukoliv ochranou je již nepřípustná a to ani pro osobní použití. A kolik % již takových mezi vydávanými tituly je? Já bych řekl, že rozhodně ne málo, speciálně co se filmů týče. No, nikdo ale přece není dokonalý. Ministerstvo sice počítá s přijetím vyhlášky, ale já bych zákonodárcům velmi doporučil, aby hodili na misky vah i formulaci „spravedlivé kompenzace nositelů práv“. Nejen mně se nezdá, že na jedné straně zákon již zakazuje kopírování médií s ochranou, na straně druhé ale zase zvyšuje poplatky za čistá média. Tady je asi něco v nepořádku. Když už zákaz kopírování, pak pryč s poplatky, když kopírování pro vlastní potřebu ano, pak nerozlišujme zda s ochranou nebo bez. Nebo snad nechce měřit zákon všem stejně?
Ještě doplním, že se jedná o návrh vyhlášky, kde se čeká, že bude schválen bez připomínek. Začne platit ihned po schválení (jestli se nám poslanci vůbec sejdou).