Náhled na fungování
Kapitoly článků
Po instalaci se tedy rovnou antivir spustí a započne aktualizaci své virové databáze.
To chvilku trvá, takže mezitím můžeme brouzdat na dalších záložkách v programu, jako je Home:
Zde však momentálně vidíme jen stav, který oznamuje nebezpečí a informuje, že probíhá aktualizace. Stav „ohrožení“ trvá po dobu, než antivir provede první kontrolu. Do té doby si prostě nemůže být jistý. Jakmile test dokončí, tváří se „veseleji“.
Antivir signalizuje svou činnost také v systémové liště:
Sympatické je, že už během skenování vám může antivir oznámit, že asi něco našel, ale skenování pokračuje, dokud neprojde vše, co mu bylo zadáno. Bohužel, při stornování skenu vám neřekne, co to bylo, musíte to projít až do konce.
Samozřejmě prochází i archivy, tedy minimálně ZIPy, umí zobrazovat, čím jsou které EXE soubory „pakovány“ (tedy přinejmenším asi nejpoužívanější UPX zná a soudě dle toho, jak dlouho se na nich zdržuje, je možná zkouší i vybalit).
Pokud jde o možnosti nastavení, v rychlosti si je prolétneme:
Naplánování skenování je doplňková funkce, která skenuje v zadaný čas. Předtím si může sáhnout pro aktuální virovou databázi. Vedle ní je tu pochopitelně i Real-time sken, tedy kontrolují se soubory v okamžiku, kdy se na ně sáhne.
V pokročilém (Advanced) nastavení lze zapnout skenování archivů, výměnných médií při plném skenu, vytváření bodu obnovení a přístup pro uživatele k výsledkům hledání.
Co je ovšem velmi dobré zmínit, je, že Microsoft Security Essentials je sám o sobě tak trochu spyware. Obsahuje službu SpyNet a v základním nastavení odesílá do Microsoftu stručné informace o skenovaném softwaru, jako odkud software pochází, jak s ním bylo naloženo či zda byla akce úspěšná. U tohoto nastavení je upozornění, že takto mohou být „nechtěně“ zaslány do Microsoftu nějaké osobní informace (pokud se nějak vztahují k danému softwaru), Microsoft se však dušuje, že tyto informace nebude používat k vaší identifikaci nebo kontaktování.
Druhou možností je pokročilá volba, kdy se odesílá informací ještě víc, zejména jméno souboru, jeho umístění na disku, jak software pracuje a jaký má vliv na chod PC. I v takovém případě mohou být nedopatřením odeslány některé citlivé údaje (zde si dovolíme odhadovat, že nejčastěji to budou názvy cest typu C:\Users\Šotek Šotkovič\Documents\Download\warez\crack.exe ;-). Zkrátka „něco se odesílat musí“.
To je pro tuto chvíli vše, neberte tento článek v žádném případě jako recenzi, ale jako informaci, že se na poli bezplatných antivirů objevilo něco nového.
Microsoft Security Essentials něco našel aneb Něco jsme mu předhodit museli ;-).