Náhled na Intel Core i5
Základní deska není nic, co byste v budoucnu nalezli na trhu. Jde jen o testovací („validační“) platformu, ale i tak se jedná o pozoruhodný kousek hardwaru. S tím, jak se vlastně celý severní můstek přesunul do procesoru, se nám velice sympaticky zredukovalo chlazení „zbytku čipsetu“ v podobě pouhého jižního můstku PCH (už ne ICH a vlastně bychom v tuto chvíli už správně ani neměli říkat jižní můstek, dokonce i „čipová sada“ zní v případě jednoho čipu poněkud nevhodně, ale pojem „čipset“ zřejmě opouštět nebudeme).
Kromě faktu, že u těchto procesorů se nám redukuje počet paměťových kanálů zpátky na dva (to jen Core i7 má tři), vidíme vedle paměťových slotů malý sympatický „NVRAM“ slot (schválně, jestli víte, na co bude dobrý? ;-). Nelze si nevšimnout, že zapůjčená platforma má „zapečetěný procesor“
Mezi porty této desky nacházíme HDMI a DisplayPort, ale v tomto případě to asi bude irelevantní, uvnitř patice totiž není procesor s integrovanou grafikou (to bude až 32nm „Clarkdale“, ale ten bude dvoujádrový, „Lynnfield“ je 45nm čtyřjádro/osmivlákno bez grafiky).
Samotný čip Intel P55 má na starosti především PCI sloty, SATA, USB, zvuk a kromě dalšího i obsluhu výstupů pro obraz.
A teď jedno malé „zanedbatelné“ srovnání, v XFastest totiž provedli CineBench CPU Benchmark a my si to jen tak pro zajímavost hodíme do našich klasických grafů pro srovnání:
Podle výsledku tohoto testu bychom skoro řekli, že Hyper-Threading nebyl v případě „Lynnfieldu“ zapnutý, ale až uvidíte následující obrázek, možná vám to dojde:
Intel u Lynnfieldu těžce vyladil „Turbo Boost“ režim a jediné pracující jádro bude mít v případě procesoru s nominální frekvencí 2,66 GHz stejný takt jako jediné činné jádro Core i7 na 2,93 GHz. V obou případech to bude 3,2 GHz. Tabulka také naznačuje příchod již zmíněného dvoujádra „Clarkdale“ a také šestijádra „Gulftown“, oba vyráběny 32nm procesem (šestijádro „Gulftown“ bude pravděpodobně novým druhem Extreme procesoru, otázkou je, zda to bude Core i7, nebo už půjde třeba o Core i8, ale to ještě nějaký čas potrvá).
A ještě se na závěr podívejme na jednotlivé procesory z rodiny „Nehalem“. Core i7 je současnost určená pro patici LGA1366, Core i5 „Lynnfield“ je budoucnost určená pro patici LGA1136 a Core i5 „Havendale“ je pravděpodobně zrušený procesor (nebude uveden) vyráběný 45nm procesem s integrovanou grafikou (namísto něj uvede Intel rovnou „Clarkdale“, kde procesorová část bude vyráběna 32nm procesem a zbytek 45 nm procesem). A jen tak mimochodem: jestliže se procesoru „Lynnfield“ (čtyřjádro bez grafiky) říká „Core i5“, pak procesoru „Clarkdale“ (dvoujádro s grafikou) se říká „Core i3“.