Test procesorů Intel Core i7
Kapitoly článků
Společnost Intel nám zapůjčila na testování tzv. „press kit“, což je sada dvou procesorů (Core i7 920 a Extreme 965), deska Intel DX58SO („Smackover“), tři DDR3 paměťové moduly, nějaké to chlazení a třešničkou na dortu byl 2,5″ 80GB SSD (SATA) X25-M. Tenhle „disk“, vážení a milí, převyšuje cenu každé jednotlivé komponenty v testovací sadě kromě nejrychlejšího Core i7 Extreme, stojí totiž zhruba 15 tisíc Kč. Ale je neuvěřitelná radost s ním pracovat, rychlost čtení je lehce pod hranicí reálné propustnosti 3Gbitového SATA rozhraní, zápisu pak 70 MB/s, ale co dělá tento SSD naprosto unikátním, je desetikanálový přístup k MLC čipům a podpora NCQ s možností až 32 současně proveditelných operací. Výsledkem je vysoká hodnota „IOPS“ (Input/Output Per Second), o níž se doposud u běžných SSD moc nehovořilo, protože bývá docela nízká. A tak, ačkoli přístupová doba je malá, protože SSD narozdíl od disků neobsahuje pohyblivé části a nemusí čekat na přesun hlavičky, u „obyčejných“ SSD nastává v momentě větší fragmentace dat obdobný problém jako u pevných disků – na SSD se valí mnoho požadavků na menší množství dat a „obyčejné“ SSD je nestíhají vyřizovat dostatečně svižně. Intel SSD ano, ale to už jsme se nechali příliš unést, pojďme zpět ke Core i7. Na tomto místě měla být původně ještě věta „a to se ani nechceme zmiňovat o velmi nízké spotřebě za provozu, která je zlomkem toho, co si berou běžné pevné disky“, ale nakonec jsme se rozhodli, že s tou spotřebou si přeci jen ještě v průběhu dnešního povídání trošku pošpásujeme.
Z této sady jsme nakonec nepoužili akorát malý větrák na chlazení čipsetu, protože to nebylo potřeba. Severní můstek není sice zrovna studený, ale zároveň nedosahuje závratných teplot, které by bylo nezbytně nutné aktivně chladit. Nebylo tedy potřeba dělat kravál, protože chlazení procesoru je docela tiché, použité grafiky také a SSD úložiště nevydává hluk žádný (což je jeho další celkem příjemná vlastnost).
U chladičů se velice krátce zastavíme formou dvou obrázků, které porovnávají stávající boxovaný chladič pro procesory do socketu LGA775 a nový pro socket LGA1366. Na pohled jsou si velice podobné, jen ten pro socket LGA1366 je trochu větší a má také širší rozteč úchytných bodů.