Náhled na výkon dvouprocesorové platformy Intel Skulltrail
Nejprve si v krátkosti připomeňme, oč v platformě „Skulltrail“ jde. De-facto jde o serverový produkt „přeznačený“ na desktopový a určený pro ty největší nadšence a fanoušky dominantního hráče na poli x86-kompatibilních procesorů. Nejenže dají tito „enthusiasti“ v případě koupě tohoto monstra jen za procesory něco přes 50 tisíc korun, ale budou si též muset pořídit nikoli zrovna levné a (jak sami za chvilku uvidíte) pomalejší FB-DIMM paměti, protože deska je jednoduše postavena na serverovém čipsetu. V neposlední řadě dají nemalý peníz za hodně silný a kabelově náležitě dimenzovaný zdroj, no a pomineme-li solidní sadu grafik, zrovna dvakrát levný nebude ani provoz, co se týče výdajů za elektřinu (ano, bude to v porovnání s pořizovací cenou takového stroje velice srandovní částka, ale hlásit se to musí, na faktuře se to totiž pozná).
Do desky jsou určeny dva čtyřjádrové procesory Core 2 Extreme QX9775, ale teoreticky (a nejspíše i prakticky) do ní mohou být vloženy libovolné dva Xeony určené pro socket LGA771. V případě dvou zmíněných QX9775 počítejte s top parametry každého z nich: 3,2 GHz, 2×6 MB L2 cache, 1 600MHz sběrnice a TDP 150 W.
Takové bylo i osazení testované sestavy redakcí [H]ard|OCP, coby paměť byly použity dva 2GB moduly Micron DDR2-800 FB-DIMM. Druhá sestava pro srovnání byla postavena na desce EVGA s čipsetem nForce 780i SLI, procesorem byl jeden ekvivalent k tomu co ve „Skulltrail“, tedy Core 2 Extreme QX9770 (stejné parametry, jen do tradiční patice LGA775). Paměť reprezentovaly dva 1GB moduly Corsair Dominator DDR2-1066. Společnými komponentami obou sestav byly dvě GeForce 8800 GTX na referenčních taktech, dva 40GB pevné disky Samsung v režimu RAID 0 (stripe) a operační systém Windows Vista Ultimate x64. Obě sestavy také živil 1kW zdroj PC Power & Cooling.
Jak sami vidíte, FB-DIMM paměti rozhodně nejsou o rychlosti. Jsou spíše o tom, aby se do počítače dostalo více RAM. V tomto smyslu vypadá platforma AMD Quad FX vsázející na klasické běžně dostupné DDR2 DIMM lépe, ale ono to samozřejmě zdaleka není vše. Pojďme se podívat na hrubý výpočetní výkon:
Že bude výpočetní výkon přibližně dvojnásobný, muselo být jasné každému. Že je však ještě o trošku více než dvojnásobný, je milým bonusem. Podívejme se však, co to udělá v reálných desktopových aplikacích.
Tak pravdou je, že převod z MPEGu do VMW ve Windows Movie Makeru asi nebude úplně ideální aplikace, která by měla osmi procesorových jader náležitě využít, ale faktem je, že takových aplikací je dnes poměrně hodně. Jisté zrychlení tu je, ale že by se jednalo o nějaký zázrak, to skutečně ne.
Tady začíná vyvstávat otázka, proč je vlastně platforma Skulltrail SLI-kompatibilní a tudíž vlastně mířená mimo jiné do herního segmentu, když se v ní nemálo her zpomalí oproti sestavě za znatelně nižší peníz.
Samozřejmě, ne každá hra je na Skulltrailu pomalejší, některé jsou i rychlejší, ale nárůst výkonu a nárůst ceny se liší více, než by bylo zdrávo.
Ačkoli výsledky u platformy Skulltrail nevyznívají na první pohled nikterak růžově a skoro vypadají i děsivě (počítač v klidu aby bral skoro 400 W, o čem to jako je?), faktem je, že oproti desce s čipsetem nForce 780i jde spíše o pokrok. Ve Skulltrail platformě jsou totiž dva 150W procesory, nikoli jeden, takže nárůst v zátěži by měl stoupnout alespoň o 100 W, když už ne o plných 150 W. Navýšení jen o necelých 80 W poukazuje na skutečnost, že platforma Skulltrail je na tom co do plýtvání energií „relativně lépe“ než deska s nForce 780i. Problém je pouze ten, že se ten nárůst spotřeby v mnohých situacích zas až tolik nevyplatí. Určitě je ale škoda, že nám redaktoři z [H]ard|OCP neřekli, jak dosáhli stavu „Load“, protože se v různých situacích zátěže, kdy všechny vypadají jako 100% běh procesorů, mohou výsledky ještě o nějakou tu desítku wattů lišit (nicméně pokud jsou testy na obou sestavách dělány stejně, jisté porovnání tu samozřejmě je).
Na závěr už jen dodejme, že oba procesory Core 2 Extreme QX9775 se podařilo stabilně přetaktovat až na 4 GHz. Rozhodně doporučujeme projít si celou recenzi Skulltrail na [H]ard|OCP.