Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Náhrada Intelu vlastními procesory „do dvou let“ se Applu nezdařila

22. června 2020 oznámil oficiálně Apple, že do dvou let u svých produktů nahradí procesory Intelu vlastními. Navzdory tomu, že uteklo 2,5 roku, se Applu dosud tohoto cíle dosáhnout nepodařilo…

Po nececlých pěti měsících od červnového ohlášení došlo k vydání vlastního SoC M1, který zprvu překvapil energetickou efektivitou - ta však byla z podstatné části definována kombinací 5nm procesu (kdy Intel používal 14nm a okrajově 10nm) a nízkých taktovacích frekvencí. Nástup ovšem většina médií vnímala famózně a nic nenasvědčovalo tomu, že by Applu předložený plán nemusel vyjít.

Určité náznaky, že procesor Applu je jen dobrý, nikoli zázračný, naznačil příchod některých 7nm x86 produktů, které při stejném TDP dokázaly dosáhnout srovnatelného i vyššího výkonu než 5nm SoC Applu. Skutečným vztyčeným ukazovákem však byly první nezávisle naměřené výsledky SoC M1 Ultra, dvou spojených čipů M1 Max v jednom pouzdře.

Procesorový, ale zejména grafický výkon neškáloval zdaleka tak, jak se Apple pokoušel ilustrovat v prezentacích a namísto výkonu překonávajícího GeForce RTX 3090 zůstával samostatný high-end Nvidie 1,2-2,6× rychlejší.

Apple Mac Pro: stále na Intelu

Apple zjevně z těchto výsledků sám nebyl nadšený. Došlo ke zrušení M1 Extreme, který měl spojovat čtyři kusy křemíku M1 Max a stát se jádrem první generace Mac Pro osazené vlastním křemíkem. Namísto toho se na trh dostalo pouze Max Studio s dvěma spojenými křemíky (M1 Ultra).

Apple M1 Ultra složený z dvojice M1 Max

Plány přechodu Mac Pro na vlastní křemík odložil Apple na generaci M2. Podle Marka Gurmana z Bloombergu ovšem ani tentokrát nejdou věci podle firemních představ. Čtyřkřemíková konfigurace M2 by vyšla natolik draho, že by nejlevnější jí osazená konfigurace Mac Pro musela jít do prodeje za pěticifernou částku (v dolarech, samozřejmě), od které by startovaly upgrady. Což je příliš mnoho i na Apple, který se proto rozhodl k podstatně konzervativnějšímu řešení a namísto 48jádrového M2 Extreme (složeného ze čtyř křemíků) použije pouze 24jádrový M2 Ultra (ze dvou křemíků).

V „Pro“ segmentu nahradil Apple M1 procesory Intelu pouze ve sféře notebooků

Již druhá změná plánů v pořadí však má za následek, že se Applu nepodařilo dosáhnout vytyčeného cíle, během dvou let procesory Intelu ve svém portfoliu nenahradil nabídce dosud kraluje Mac Pro s 28jádrovým 14nm Xeonem od Intelu a 7nm Radeon Pro Vega II Duo od AMD.

AMD Radeon Pro Vega II Duo, dosud základ high-end konfigurace Apple Mac Pro

Mac mini

Mac Pro však není jedinou produktovou řadou v portfoliu Applu, která dosud běží na křemíku od Intelu vybaveném x86 jádry. Lépe na tom společnost není s high-endovými verzemi Mac mini, které dosud osazuje procesory Core i5. V tomto případě není známo, zda byl M1 Pro (základní verze Mac mini stojí na M1, výkonnější měla vzniknout na variantě „Pro“) pro potřeby Mac mini příliš drahý, nebo výrobní kapacity nedostatečné, či nastal jiný problém. Mac mini s M1 Pro zkrátka nevyšel a opuštění x86 architektury bylo odloženo na druhou generaci procesorů M2.

Aktuální nabídka Applu

A tak lze na webu najít zajímavý marketingový paradox, kde na stránce o Mac mini máte řadu poznámek na téma, o kolik je M1 rychlejší než procesory Intelu, ovšem pokud si chcete pořídit high-end verzi Mac mini, nabídne vám Apple procesor Intelu. Paradoxně nejde ani o nic novějšího postaveného na procesech jako 10nm / Intel 7, ale o šestijádrový 14nm Coffee Lake, tedy jádra Skylake.

Podobně jako v případě Mac Pro, i zde Apple testuje nasazení čipů z řady M2, kterými by definitivně mohl nahradit prakticky pět let starý čip Intelu. Podle Bloombergu aktuálně plánuje a testuje variantu se SoC M2 a M2 Pro. Právě druhá by byla de facto náhradou současného šestijádrového Core i5 z generace Coffee Lake.

Jisté však je, že dvouletý termín, který si společnost sama stanovila, již splnit nestihne. Ke dnešnímu dni totiž uteklo přesně 2,5 od přednesení veřejného příslibu.

Diskuse ke článku Náhrada Intelu vlastními procesory „do dvou let“ se Applu nezdařila

Úterý, 17 Leden 2023 - 17:49 | no-X | „Vyzdvihovat v tomoto případě, že se něco...
Čtvrtek, 12 Leden 2023 - 09:01 | Lotrandor | Třeba v muzice, softwarové nástroje. Bohužel jsou...
Úterý, 10 Leden 2023 - 20:14 | Ladis | Problém AMD je, že skutečné výpočetní grafiky...
Úterý, 10 Leden 2023 - 20:03 | Naith | Můj hlavní system je Linux - Ubuntu, Windows jen...
Pondělí, 9 Leden 2023 - 16:24 | Ladis | SDK Applu je dvojka za CUDA. To, že známé...
Pondělí, 9 Leden 2023 - 15:42 | Naith | Chtěl bych se zeptat, jsou v SDK Applu dostupné...
Pondělí, 2 Leden 2023 - 16:37 | michal michal | No nevim, Applu se podarilo prejit na ARM (i kdyz...
Pátek, 23 Prosinec 2022 - 18:03 | Lazar | Na těch pár stovek tisíc MacPro ročně asi ano....
Čtvrtek, 22 Prosinec 2022 - 21:13 | David Ježek | Možná teď někomu v Apple šrotuje hlava při...
Čtvrtek, 22 Prosinec 2022 - 15:23 | tombomino | Zatim se neobjevil.. ..asi dovolena ;)

Zobrazit diskusi