Grafy Applu přikrášlily i procesorový výkon M1 Ultra
Tvrzení Applu měl dokládat „den poté“ zveřejněný výsledek v benchmarku GeekBench 5, o kterém jsme již informovali:
V něm skutečně M1 Ultra nabízí (slajdu adekvátně) vyšší výkon. Slajd nicméně neuváděl, v čem bylo měřeno a navíc poznámky pod čarou hovořily o testech (množné číslo). Zdá se však, že dosavadní recenze nenašly jinou úlohu než právě GeekBench 5, kde by M1 Ultra s podobným náskokem procesory x86 desktopu překonával.
Například v CineBench R23 (který vytváří dlouhodobější zátěž) je M1 Ultra pomalejší než Core i9-12900K a Ryzen 9 5950X. Graf zahrnuje výsledky ze tří různých recenzí:
Dokonce to vypadá, že náskok Ryzen 9 5950X je takový, že by ani po přepnutí do 65W ECO modu na dobře vyladěné sestavě za M1 Ultra nemusel ztrácet. Což je s ohledem na jeho stáří - zejména pak kombinaci 7nm + 12nm procesu oproti 5nm procesu Applu - docela zajímavá vizitka.
Apple M1 Ultra je bezesporu zajímavý produkt, který díky 5nm procesu nabízí i zajímavou spotřebu, nicméně marketing Applu mediální pověsti nepřispívá. V důsledku snahy prezentovat jej jako trhač asfaltu, který válcuje nejvýkonnější CPU a GPU standardního x86 desktopu, je následně v recenzích s tímto high-endem srovnáván a většinou z tohoto srovnání neodchází jako vítěz.
Závěrečné zhodnocení situace ponechám redakci WCCFTech, která shrnula výsledky řady nezávislých recenzí a na jejich výsledky poukázala (překlad):
„Tyto výsledky napovídají, do jaké míry lze věřit číslům společnosti Apple týkajícím se jejich SoC. Zdá se, že oficiální benchmarky byly provedeny ve specificky vybraných zátěžích, které zvýhodňují procesor M1 Ultra, a nikoliv při použití v reálných aplikacích.“