Nastavení: obraz, detekce pohybu, snímkování, datum a čas
Kapitoly článků
Nastavení obrazu
To, že jsme si nastavili kvalitu videa, ještě neznamená, že se s obrazem nedají dělat ještě další věci.
Jas se dá nastavit v krocích po pěti od 0 do 100, kontrast a sytost barev má hodnoty 0, 25, 50, 75 a 100, je tu i vyvážení bílé, jež se buďto nastavuje automaticky, nebo se dá vypnout, podle frekvence v síti je pak dobré si zvolit našich evropských 50 Hz, alespoň tak se praví v návodu, my žádný rozdíl při nastavení 50 a 60 Hz nepozorovali. S obrazem můžete dělat i další kousky, jako je zrcadlové otočení, nebo horizontální převrácení (to když kameru třeba zavěsíte ze stropu, obraz se dá vysílat i černobíle. Na takovou malou kamerku je toho poměrně dost.
Detekce pohybu
Kamera D-Link DCS-1130 by mohla jen sledovat okolí a umožnila vám sledovat zvolené místo vlastně z celého světa, ale ona dovede i víc. Jednou z těch možností je detekce pohybu. Přímo ve snímaném obrazu si myší vyznačíte oblast, která se má hlídat, zde je zbytečné indikovat pohyb letadel, naopak nás asi bude zajímat, když nekdo poleze přes plot od souseda. Aby však kameru k akci nevybudila kdejaká můra nebo komár, je tu ještě nastavení citlivost, to si už ale každý bude muset vyzkoušet sám, jaká hodnota je pro jeho nasazení ta nejvhodnější. Čím vyšší hodnotu nastavíte, tím dříve senzor na pohyb zareaguje.
Snímek
Rychle přeskočíme nastavení data a času se záznamem videa a podíváme se na možnosti, které se dají provádět s fotkami, které kamera udělá, úzce to totiž souvisí i s detekcí pohybu. Kamera samotná žádné datové úložiště nemá, musí tedy fotky někam ukládat. Jsou tu proto dvě možnosti. Poslat fotku mailem, nebo uložit na FTP server. Když už tedy snímkování povolíme, jsou tu volby pro vyfocení při zaznamenání pohybu, souvislé snímání a snímání podle nastaveného schématu, přičemž poslední dvě se dají aplikovat jen s FTP. FTP každý nemá a tak se podíváme, jak to je se zasíláním mailem.
Není to nic složitého, máte-li na maily nějaký program, už jste to dělali. Musíte zadat přístupové jméno, heslo a odesílací SMTP mail server, přes který maily odesíláte, přidáte vlastní adresu a mail příjemce a je to. Funkčnost, stejně jako s nastavením FTP, ověříte stiskem tlačítka Test. Je-li vše v pořádku, dostanete právě tento mail s textem: This is a test mail content Camera Name:DCS-1130.
Stejně pak obdržíte mail v případě detekce pohybu. Takto třeba kamera zachytila našeho psa (to je ten černý flek pod smrkem uprostřed):
Jak sami vidíte, datum je trošku mimo, podíváme se tedy ještě, kde se dá v kameře nastavit.
Nastavení data a času
Zde není opravdu nic neobvyklého, máte tu výběr časového pásma s možností denní aktualizace, synchronizaci s některým z mnoha NTP (Network Time Protocol) serverů a také ruční nastavení času.
Téměř na samotném konci vám také uklážeme, jak vypadá uložené video v nejvyšší kvalitě. Schválně je to takto proti slunci, abyste na tmavých listech stromů viděli pohyb. Toto je JPEG 640×480, 30 fps a kvalita označená v nastavení jako „good“
Pro mobil to pak zase bude vypadat nějak takto:
Chtěli jsme vám i na videu ukázat, jak funguje zoom, bohužel, tato funkce pracuje pouze v browseru, ukládané video zvětšování a zmenšování nezaznamenává.