Nástroj Gigabyte XHD, přidání druhého disku do RAID 0
Kapitoly článků
Nástroj Gigabyte XHD, jak již bylo řečeno, potřebuje ke své práci nástroje Intel RST. Pokud budete provádět přidávání disku do pole za chodu ručně, nástroj Gigabyte XHD vůbec nepotřebujete. Gigabyte XHD je dobrý jen na jedinou věc, kterou je automatické přidání disku do pole typu RAID 0. Tento program za vás v Intel RST všechno nastaví sám, nemusíte vůbec rozumět tomu, co děláte. Ovšem RAID 0 je také jediný typ pole, který vám Gigabyte XHD sám vytvoří. Pro jakýkoli jiný typ pole je potřeba použít ruční konfiguraci v Intel Rapid.
Co se tedy stane po kliknutí na tlačítko „Auto“ ve výše vyobrazeném nástroji Gigabyte XHD? Nejprve se zobrazí hlášení…
…a pak Gigabyte XHD otevře nástroj úložné technologie Intel Rapid, nacvaká v něm, co je potřeba a zase jej zavře. Před očima vám hodně rychle přelétne průběh nastavení, během něhož opravdu neklikejte na myš a nemačkejte žádné klávesy, zkrátka nechte počítač dělat svou činnost zcela automaticky. Pokud do toho zasáhnete, proces nastavení nebude dokončen a pole se nevytvoří.
Jakmile nástroj Intel Rapid zmizí, započne se migrace dat. Dochází ke čtení dat z prvního disku a zápisu dat na oba disky tak, aby vznikla struktura odpovídající poli RAID 0.
Tato migrace samozřejmě nějaký čas trvá, podle velikosti disku od několika desítek minut až po nějakou tu hodinu. Během migrace můžete se systémem pracovat, pochopitelně však budou pomalejší odezvy diskového úložiště. Je dokonce možné systém restartovat nebo vypnout, po novém spuštění systému migrace pokračuje. Pochopitelně je vhodné dbát na to, aby restarty či vypínání byly korektní. Co by se stalo, kdyby došlo k násilnému vypnutí počítače v průběhu migrace, jsme raději nezkoušeli.
Každopádně po dokončení migrace systém nebude vidět novou kapacitu, ale pořád původní podle velikosti jednoho disku. Systém, totiž nepočítá s tím, že byste mu „pod nohama“ za chodu změnili kapacitu disku. Této skutečnosti si všimne až po restartu. Kapacita samozřejmě naroste o velikost původního disku, i pokud byste přidali disk větší. RAID 0 nemůže mít jeden disk větší než ostatní, použitelnost větších disků je vždy omezena na kapacitu nejmenších disků v poli.
Co se týče rychlosti výsledného pole, po dokončení migrace jsme opět provedli test HD Tachem a zde je srovnání:
Jak vidíte, zdvojnásobila se nejen kapacita, ale i rychlost, s výjimkou průměrné přístupové doby, na té se jaksi nemá co snížit (dráha, po které musí hlavičky lítat, se nemění). „Burst Speed“ berte s rezervou, zde už se dostal ke slovu software toto pole obsluhující a jde tedy spíše o rychlost komunikace mezi systémem a „softwarovým rozhraním“ pole.
Na další stránce přidáme do pole třetí disk (stejná kapacita, ale jiná rychlost) a podíváme se na názorné video, jak se to dělá…