Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru: září 2010, v3.11

Záplata na Windows
Vzhledem k probíhajícímu Intel Developer Fóru a vzhledem k faktu, že pro vás zároveň připravujeme recenze nemála dalších produktů, dnes informujeme o bezpečnostních záplatách od Microsoftu trochu později. Security Bulletinů je dnes devět, jen čtyři jsou kritické, zbytek důležitý.

Kapitoly článků

2.  Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru: září 2010, v3.11

Falešný antivirus „Defense Center“ - ikony na plošeWin32/FakeCog a Win32/Vobfus jsou dva neřádi, které is na mušku vzal zářijový nástroj na odstranění škodlivého softwaru od Microsoftu. První je klasický falešný antivirus (taky se jim říká „scareware“), který se snaží uživatele přesvědčit k zaplacení registrace a tím odstranění fingovaných hrozeb. Vystupuje pod jménem Defense Center, tvrdí o sobě, že má několik ocenění od známých redakcí (Softpedia a PC Pro) a kromě jiného téměř zdařile napodobuje i Windows Security Center (vizte ukázky níže), ovšem zkušenému uživateli jistě přijdou podezřelé výrazy jako „install antivirus software ASAP“ (pro ty, co neznají zkratkovité vyjadřování: ASAP je zkratka anglického „as soon as possible“, ve volném překladu „co možná nejdříve“).

Vobfus je pokračováním seriálu na téma jedné z největších bezpečnostních děr operačních systémů jménem „Automatické spouštění po vložení“ v kombinaci s dírou ve zpracování ikon zástupců. Šíří se skrze výměnná média a síťové jednotky, nejčastěji právě tím, že na ně umisťuje ony závadné zástupce. Po napadení počítače kontaktuje jisté servery a „ošéfovává“ si příkazy TerminateProcess a TerminateThread tak, že činnost procesu, který se jej snaží ukončit, se obrátí proti němu samotnému.

Falešný antivirus „Defense Center“ - výpis fingovaných hrozeb
Falešný antivirus „Defense Center“
Falešný antivirus „Defense Center“ - simulace Windows Security Centra
Falešný antivirus „Defense Center“ - výzva k zaplacení registrace
Kapitoly článků
2.  Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru: září 2010, v3.11

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Bezpečnostní aktualizace od Microsoftu: září 2010

Pátek, 15 Říjen 2010 - 15:51 | Harry | Přiznejte se, kdo z vás naletěl na falešný...

Zobrazit diskusi