Návrhy myši budoucnosti dle Microsoftu
FTIR myš
První myška „nové generace“ nese název FTIR – Frustrated Total Internal Reflection, což je prostě léty prověřená metoda snímání dotyku z průhledného povrchu. Zde je ke snímání použita kamera a software vyhodnocuje pohyb všech prstů, které jsou s povrchem v kontaktu.
Orb myš
Zajímavější je zakulacená verze snímacího povrchu, opět je uvnitř snímací kamera, která sleduje rozptýlené infračervené osvětlení a dotyk ruky s povrchem. Od pohledu značně ergonomičtější než první návrh.
Kapacitní myš
Povrch této myši funguje na podobném principu jako povrch běžného touchpadu, který je v notebookách, akorát snímá víc dotyků. Můj soukromý názor: ergonomie je opět celkem mizerná, Orb zatím vede ;-).
„Side“ myš
Těžko říci, jak to nazvat česky, zkrátka tato „myš“ snímá dotyk prstů s plochou před myší, kterou si patřičně nasvětluje. Zvláštní vlastností je, že zde není potřeba mít přímý kontakt se samotnou myší a místo šmatlání prsty po obrazovce prostě budete jen šmrdlat prsty po ploše „vedle“ myši (odtud „Side mouse“). Ergonomie je podle mého názoru stále v háji, tohle karpální tunely „vyloženě milují“ ;-).
Arty myš
Arty od slova „articulated“, zde spíše ve významu spojený. Myš využívá tří prvků: zápěstí (leží na hlavní části myši), palce a ukazováčku (na „tykadlech“), síla stisku definuje „stlačení“ tlačítka a samozřejmě snímá pohyb obou prstů vzhledem k zápěstí.
Tak jak to vidíte vy? Kterou myšku byste si dokázali představit na ovládání u vašeho PC? Nebo máte pocit, že dosavadní myš „1.0“ je pořád lepší? (Tento článek vyšel výjimečně také na rozdělané verzi serveru Deep in IT, kde si můžete vyzkoušet hlasování v anketě k článku.)