Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Něco o 45nm procesorech AMD, socketech a DDR3 pamětech

Detail socketu AM2
Na čínsky psaném serveru Expreview se objevila roadmapa chystaných desktopových procesorů AMD, které budou vyráběny 45nm procesem. Redaktor serveru Fudzilla si v ní povšiml zajímavé poznámky o formátu pouzdra procesorů v souvislosti se socketem (což si ostatně mohl všimnout už dávno, protože AMD to má ve svých roadmapách už nějaký ten pátek) a postavil na tom hodně zvláštní teorii, a sice takovou, že pouze první čtyřjádrové 45nm procesory „Deneb“ budou pasovat jak do AM2+, tak i AM3 patice, zatímco později vyráběné modely půjdou už jen do AM3 („Deneb FX“, „Propus“ bez L3 cache, tříjádrový „Heka“ a „Rana“ bez L3 cache a nakonec i dvoujádro „Regor“ s 2×1 MB L2 cache), i když budou mít DDR2 i DDR3 řadič. Na to začal spekulovat o tom, zda se budou vyrábět také desky s paticí AM3 a sloty pro DDR2 paměti, zkrátka to z jeho povídání vypadalo, že příští rok nás definitivně opustí socket AM2+. My jsme si vzali na pomoc naši redakční křišťálovou kouli, poprášili ji špetkou zdravého rozumu a vyšla nám podstatně méně znepokojivá teorie…

AMD Roadmap - 45nm procesory 2008 a 2009

Pod označením „Pkg AM2+“ si představujeme procesor, který je určen do socketu AM2, pod „Pkg AM3“ pak takový, který je určen do socketu AM3. Předchozí zvěsti hovořily v tom duchu, že procesory určené do socketu AM2 a AM2+ nepůjdou použít v socketu AM3, protože prostě nemají DDR3 paměťový řadič a byly by tam tudíž na nic. Naopak procesory určené do socketu AM3 budou mít jak DDR3, tak DDR2 řadič a půjdou v AM2+ (a s jistými omezeními i v AM2) použít.

Platformy AMD AM2 až AM3

Pokud bychom se drželi tohoto základu, dostáváme jednoduché rozuzlení. První „Deneby“ se budou dělit na ty, které jsou určené pro socket AM2+ a na ty, které jsou určené pro socket AM3. Můžeme klidně předpokládat, že v AMD se rozhodli s érou DDR3 ještě posečkat a uvést ji až příští rok (kdo ví, možná je potřeba v procesorech ještě něco ohledně DDR3 odladit, takže zatím postačí udělat ryze DDR2 „Deneby“ a později přijít i s těmi, které budou zvládat i DDR3 a tudíž budou určeny do patice AM3). Jakmile v AMD uznají, že dozrála doba, přijdou i procesory do socketu AM3, které budou umět jak DDR2, tak DDR3 paměti, přičemž DDR3 si obslouží, budou-li v socketu AM3 a DDR2 zase když budou v socketu AM2(+). „Pkg AM3“ totiž v našich očích (narozdíl od redakce Fudzilly) nevyvolává dojem, že by procesor nešel strčit do AM2(+), ale spíše kam je primárně určen.

V AMD totiž již nějaký čas razí filozofii upgradu procesoru i do starší desky, což se ovšem s AM2 beztak moc neujalo, protože procesor určený do AM2+ ztrácí v socketu AM2 některé docela významné vlastnosti, jako je nezávislé taktování jednotlivých jader a paměťového řadiče a pak také rychlejší HyperTransport. Při přechodu z AM2+ na AM3 už těch rozdílů zdaleka nebude tolik, vlastně to bude hlavně o těch DDR3 pamětech.

Pokud bychom na celé věci chtěli hledat něco znepokojujícího, tak je to snad jen to, že se možná setkáme se 45nm procesory AMD, které nebudou fungovat v socketu AM3. Ono je to ostatně jedno z několika důvodů: jakmile budou AM3 desky, budou i AM3 procesory. A kdo si koupí 45nm čtyřjádro AMD v předstihu s tím, že s ním jednou bude chtít přejít na platformu DDR3 výměnou desky a pamětí, ten pravděpodobně stejně zjistí, že v době, kdy se mu takový přechod vyplatí, už bude jeho procesor zastaralý a zralý taktéž na upgrade.

Ještě máme jednu teorii, a sice tu, že i v „Pkg AM2+“ modelech bude taktéž podpora pro DDR3. Nová výroba s sebou totiž typicky nese porodní problémy, které mohou vyústit v relativně malý počet uváděných modelů na nejvýše stabilně dosažitelných frekvencích (jistě víte, že ani současné Phenomy se s frekvencí neženou moc vysoko) a uvádět s, řekněme, dvěma smysluplně rychlými modely novou platformu AM3 by asi nevypadalo dobře ani jako pokus o vtip. Z tohoto důvodu mohou být první 45nm Phenomy X4 uvedeny jako procesory pro AM2+ a s celou platformou AM3 se prostě jen počká, až bude modelů více a výroba bude v nějaké lepší fázi, která umožní příchod dalších rychlejších kousků. Pak se uvede AM3 a řekne se, že „toto všechno patří i do platformy AM3“. Neznamená to však, že by v AMD v ten moment odepsali platformu AM2+, protože než budou DDR3 paměti svým obsazením na trhu válcovat DDR2, uplyne ještě hodně vody. A kdyby vás náhodou zajímalo, na základě čeho odhadujeme, že AMD začne se dvěma modely, pak jen prozradíme, že jsme zahlédli cosi o čtyřjádrových modelech na 2,8 a 3,0 GHz, oba s TDP 125 W.

Přeberte si to tedy, jak chcete, možných scénářů je na stole několik. Osobně však zavrhujeme ten, se kterým přišla Fudzilla.

Zdroje: 

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Něco o 45nm procesorech AMD, socketech a DDR3 pamětech

Úterý, 9 Září 2008 - 12:24 | WIFT | >> xxl: Právě proto jsem se...
Úterý, 9 Září 2008 - 11:08 | Richard Pluhařík | to WIFT Ne vždy to takhle funguje - znám pár...
Úterý, 9 Září 2008 - 10:36 | WIFT | >> xxl: Myslím, že je trochu rozdíl...
Úterý, 9 Září 2008 - 10:07 | Richard Pluhařík | To WIFT LGA775 podporuje obvykle všechny...
Pátek, 5 Září 2008 - 17:30 | WIFT | >> Boogie: A co je platné, že má...
Pátek, 5 Září 2008 - 16:07 | Anonym | Intel ma LGA775 uz snad 5 let a jeste mu nezvoni...
Čtvrtek, 4 Září 2008 - 13:49 | Mad MaxII | Zrejme dobrej oddil ta Fudzilla, takhle hulit...

Zobrazit diskusi