Nefunkční síťový kabel: cenový kalkul nebo zatraceně podezřelá náhoda?
Kapitoly článků
Když si koupím síťový kabel, většinou mi nezáleží na tom, jaká firma ho vyrobila. Důležité je, že dělá to, co má. Jenže jakmile to dělat přestane a rychlost spojení padá nebo pro jistotu vůbec nefunguje, je rázem všechno jinak. Když nejede síť a problém není v počítači ani ve switchi, zběsile googlíte na všech internetových fórech, v čem to může být. Trapné je, když zjistíte, že vrahem je levný kabel, který nezbývá než vyhodit (a koupit jiný, možná už dražší).
Proč reklamovat kabel za pár korun
Většina lidí se s tím prostě smíří, proč taky ztrácet čas reklamací v hodnotě pár korun. Někteří ale ne, třeba kolega, kterému začal fungovat až čtvrtý kabel (zrovna kabel u serveru). O slově „náhoda“ v tuto chvíli uvažují už jen malomyslní jedinci se sklonem k sebepoškozování, my ostatní se ptáme, proč jsou „tyhle“ kabely takové šmejdy.
Podezření sílí, kvalita slábne
Naši domněnku, že kolega nemusí mít problém s kabely sám, posílily informace na internetu. Studie z ledna tohoto roku odhalila 85% chybovost patch cordů od firem neznámých značek. Testovalo se, zda Cat6 patch cordy různých značek vyhovují specifikaci TIA-568-C.2. Do této normy se podle výsledků studie vešlo 100% kabelů od známých výrobců (v USA), naopak 85% kabelů méně známých výrobců zcela pohořelo.
Proč? Důvodů může být celá řada. Zatímco ceny mědi na světových trzích stoupají, výrobci kabelů místo logického zdražení přišli s úplně jiným „zlepšovákem“. Namísto čisté mědi používají různé příměsi a mění materiál a průměr drátů uvnitř kabelu. Protože kdo by reklamoval kabel za pár korun. V asi polovině síťových kabelů na trhu tak najdete uvnitř mnohem tvrdší a tedy lámavý CCA (poměděný hliník) nebo CCS (poměděnou ocel). Dalším aspektem ale může být také obyčejná kvalita provedení kabelu nebo nakrimpování RJ45 konektoru. Na označení kategorie (CAT5e, CAT6), která by měla být určitým vodítkem, se také (bohužel) v praxi nelze příliš spolehnout (kabel můžete nanejvýš reklamovat, pokud certifikovaným měřícím přístrojem – typicky velmi drahým – zjistíte, že nevyhovuje specifikaci dané kategorie).
Na velikosti záleží
Nejčastěji se problémy objevují při nákupu kabelů uvedených jako „TP kabel kategorie 5e - 3m“ nebo „metráž v e-shopu“, protože tehdy se dá jen těžko zjistit, od jakého výrobce vlastně kabel bude. Je možné, že se setkáte s problémy u kabelů od výrobců, které by označení „no name“ mělo rozhodně urazit. Zeptali jsme se proto několika odborníků, jaké mají zkušenosti se síťovými kabely, jakým způsobem je pořizují/prodávají a jaké pro nás mají doporučení. Zajímalo nás, zda mají nějaké bližší informace třeba na základě zpětných reakcí od zákazníků nebo dokonce od samotných výrobců.