Tesla K20: Nvidia představila SuperKeplera i duální Teslu
Kapitoly článků
CUDA 5
Spolu s Keplerovými Teslami Nvidia vydala preview již páté generace své GPGPU platformy CUDA. Ta přináší právě věci jako dynamický paralelismus a další novinky. Vydání finální verze CUDA 5 očekává Nvidia v průběhu třetí čtvrtletí tohoto roku. Na uvedení Tesly K20 na běžný trh tak bude již plně připravena. Preview je k dispozici u Nvidie registrovaným vývojářům.
Tesly obecně
V tuto chvíli platí, že Tesla K10 je venku a neměl by být velký problém si ji koupit, resp. bude to problém zhruba stejný jako u GeForce GTX 690, jejíž parametry tento model "kopíruje". Cenu zatím neznáme, odpíchnout se můžeme ale od dvou skutečností: GeForce GTX 690 stojí 23 000 Kč+ a Tesly jsou typicky několikanásobně dražší než odpovídající GeForce (to tohoto druhého argumentu ale pokulhává to, že dosud Tesly nabízely 4× vyšší výkon v double-precision, než jim odpovídající GeForce, zde to neplatí - z toho důvodu tiše předpokládejme cenu Tesly K10 někde v kategorii 50 000 Kč+, nikoli 100 000 Kč+).
K ceně Tesly K20 nelze říci vůbec nic. Q4/2012 znamená, že bude uvedena nejdříve tak za půl roku, a to je ještě hromada času. V recenzi GeForce GTX 680 jsme měli takovou myšlenku, která říkala, že GTX 680 vlastně není plnohodnotný Kepler, že jde o původně mainstreamového následníka GTX 560 Ti, který se Nvidii natolik povedl, že jej mohla vydat jako herní hi-endovku. Ostatně to firma už v minulosti udělala, jak mi no-X připomněl, tak šlo třeba o GeForce 7900 GTX s jejím prťavoučkým GPU a extrémně vysokou cenou.
Pokud se budete sami držet premisy, že GTX 680 není plnohodnotný Kepler a chcete si počkat na onoho "velkého 7miliardového Keplera", tak to bude právě až Tesla K20. Momentálně nevíme, jestli to souvisí ryze s aktuálně probíhající GTC, nebo tomu tak skutečně bude, ale vypadá to, že toto GPU GK110 nejdříve zamíří právě do profesionálních a výpočetních karet a Nvidia s ním primárně bude saturovat tento trh, kde jí pochopitelně vydělá daleko větší peníze a kde jsou objednávky pro superpočítače ve stylu „Ahoj Jensene, símtě pošli nám deset tisíc karet K20“.
Pokud tento scénář opravdu nastane, tak proti němu nic nemáme, obchodní politika Nvidie, ať již ohledně K20, nebo GTX 680, dává perfektní smysl a kdybychom byli na jejím místě, uděláme to stejně. Vzpomeňte si na uvedení Radeonu HD 4850, který AMD začala prodávat za naprosto šílených 3 500 Kč, v té době zhruba polovinu konkurenční GeForce GTX 260. Ano, donutila Nvidii neskutečně zlevnit a současně potěšila obrovské množství hráčů, kteří měli zalevno parádní upgrade, ale finančně na tom hodně krvácela (tedy přesněji: AMD nekrvácela, grafická divize byla v zisku, ale mohla být v DALEKO větší zisku. Tehdy si zakrvácela hlavně Nvidia). Nvidia má místo toho politiku, dle které pokud konkurence drží nějakou cenovou hladinu a nechce zlevňovat, tak se jí Nvidia přizpůsobí. To se stalo s GeForce GTX 680, která představuje vynikající produkt a Nvidia jednoduše nemá důvod se obírat o příjmy jenom kvůli několikaměsíčnímu konkurenčnímu boji, který beztak ukončí příští generace GPU.
Jsou dva pohledy jak se na to dívat: první říká, že chápeme Nvidii, kteoru AMD nenutí do cenové války (ostatně ATI a Nvidia si už před deseti lety cenový kartel vyzkoušely, to jen tak na okraj trocha konspirační teorie :-) a tak prodává GTX 680 za cenu, za kterou ji bez problémů prodá. Druhý pohled říká, že kdyby nebyla tak hamižná, měla správně udělat to, co bylo v plánu, a sice uvést GK110 za cenu kolem řekněme 13 tisíc Kč a GK104, tedy GTX 680 by se jmenovala například "GTX 660 Ti" a přišla na trh s cenovkou kolem 6 tisíc Kč. Je na vás, ke kterému vysvětlení se kloníte více.
U Tesly K20 jakožto GPGPU/HPC karty jde ještě také o něco trochu jiného. Zde, kromě výše uvedeného, Nvidia jednoduše nemusí odliv čipů GK110 do desktopů řešit. AMD má na trhu Radeon HD 7970 a její GeForce GTX 680 je s ní plně konkurenceschopná (a bez ohledu na případnou cenovou válku nelze očekávat, že by AMD nějak rychle uvedla jednočipovku, která HD 7970 výrazně překoná). Proč by tedy, když jí GTX 680 vydělává pěkné peníze, uváděla na trh její konkurenci, když zatím ani nemá k dispozici dostatek těchto 7miliardových GPU pro maloobchodní trh? Nvidii nic nikam nehoní a nám hráčům to také může být jedno: GeForce GTX 680 je dostatečně rychlá na to, aby si zahrál každý, ať již má na stole 2560×1600, nebo třeba 3×1920×1080. Samozřejmě je zde malá skupina těch, kteří jsou smutní: jsou to všichni ti, kdo buď přímo píší, nebo potřebují využívat double-precision ve spojení s Nvidia CUDA technologií - ti nemohou ani přemigrovat na GCN Radeony, ani přejít z GTX 580 na 680, protože by si výrazně pohoršili. Ti musejí čekat na konec roku a první karty s GK110.
Nvidia totiž momentálně s Teslami K20 saturuje dodávku pro nový superpočítač Titan budovaný v Oak Ridge National Laboratory v americkém Tennessee, resp. Blue Waters v National Center for Supercomputing Applications při University of Illinois at Urbana-Champaign.
V dalším článku se podíváme na nové cloudové technologie Nvidie. Zatím se v případě zájmu můžete podívat na více než 100minutovou keynote Jen-Hsun Huanga, šéfa Nvidie.