Nové BIOSy pro některé AM4 desky už nepočítají s APU Bristol Ridge
APU Bristol Ridge je 28nm jádro, Carrizo-refresh, vybavené až čtyřmi procesorovými jádry architektury Excavator a až 512 stream-procesory třetí generace GCN, tj. jako GPU Tonga nebo Fiji (podpora delta-komprese). Bristol Ridge byl dlouhou dobu dostupný pouze v rámci hotových OEM sestav; na pulty se dostal až téměř půl roku po uvedení prvního Ryzenu, v polovině léta 2017, a stal se tak vůbec nejlevnějším produktem pro socket AM4. Smysl měl buďto jako dočasné řešení pro uživatele, kteří jej později plánovali nahradit něčím výkonnějším, nebo pro co nejlevnější sestavu, která s procesorem za patnáct stovek zvládne rozhýbat starší hry v omezeném rozlišení nebo hardwarově přehrát 4k video. Ze současného pohledu se podpora 4k HEVC při až 60 FPS jeví asi jako největší deviza produktu, byť HDR už (respektive ještě) u této generace podporováno není.
Některým výrobcům základních desek začala u vybraných produktů docházet kapacita čipu BIOSu. Dnes používají nejčastěji 128Mbit / 16MB čipy. V kombinaci s různými specialitami některých výrobců a rozšířenou funkcionalitou začínají výrobci pozorovat, že při podpoře více generací procesorů v rámci jednoho socketu a tudíž i desky, začne docházet prostor na čipu a nebylo by možné podporu dále rozšiřovat o nové modely procesorů.
Desktopová APU řady Bristol Ridge poznáte podle názvu začínajícího písmenem „A“ číslem začínajícím „9“
V případě desek, kde se limit blíží, se proto rozhodli z nadcházejících verzí BIOSů vypustit podporu pro 28nm Bristol Ridge a nějaké místo tím uvolnit. V praxi to znamená, že po případné aktualizaci BIOSu na novou verzi s podporou nových procesorů už nebude zároveň podporovaný i Bristol Ridge. Stávající majitelé dotčených modelů desek tedy zůstanou u stávající verze BIOSu (případně si mohou nahrát poslední aktuální, která Bristol Ridge podporuje) a ti, kteří plánují Bristol Ridge pořídit do nové desky, si musejí ověřit, zda jej podporuje.
Tento problém by samozřejmě neexistoval, kdyby každá generace procesorů vyžadovala jiný socket, jinou desku a tím pádem se každý BIOS omezoval na podporu jediné řady produktů, ale touto cestou se AMD nevydala a výrobci, kteří nechtějí používat větší čipy nebo omezit prostor zabraný vlastní „přidanou hodnotou“, proto musejí situaci nějak řešit. Socket AM4 momentálně podporuje procesory a APU řady Bristol Ridge, procesory Ryzen 1(000), APU řady Raven Ridge a procesory Ryzen 2(000). Poslední jmenovaná se v blízké době rozroste o mainstreamové a energeticky úsporné modely. V příštím roce dojde na 7nm Ryzen 3(000) a nástupce Raven Ridge. Se socketem pravděpodobně bude kompatibilní ještě 7nm+ Ryzen 4(000) a další generace APU, patrně také 7nm.