Microsoft ztíží pirátění Windows 8 novou formou aktivace
Nainstalovat OEM verzi Windows 7 na počítač tak, aby neměla kontrola pravosti šanci zjistit, že se jedná o nelegální kopii a přitom jste nemuseli pozměnit jediný bajt systému nebo používat různé „loadery“, je dnes paradoxně jednodušší, než jak tomu bylo dříve s Windows XP, byť je to v principu stejné. Windows 7 využívají OEM Activation (OA) 2.1 (Windows Vista mají OA 2.0, což je v podstatě totéž). Detailně vám řešení samozřejmě popisovat nebudeme, ale obecný postup je takový, že si na internetu seženete patřičné nástroje a certifikáty, upravíte BIOS počítače tak, aby to na patřičný certifikát sedělo a následně obecný klíč a certifikát vpravíte do systému skriptem
Nedá se přitom hovořit o obejití protipirátské ochrany, protože tím v podstatě uděláte to, co dělá OEM výrobce počítače. Proto není možné softwarově zjistit, že systém používáte nelegálně, neboť z hlediska softwaru je všechno v pořádku (a software nepozná, jestli BIOS počítače opatřil patřičným certifikátem OEM výrobce, nebo „pirát“). Aktivace v takovém případě probíhá offline, to znamená, že není potřeba nic ověřovat proti serverům Microsoftu. Stačí, když na sebe sedí klíč, certifikát ve Windows a v BIOSu. Ti, co se neodváží hrabat v BIOSu, používají různé loadery (simulují přítomnost patřičné informace v BIOSu těsně před startem systému). Ty však mají tu vlastnost, že jsou relativně snadno softwarově zjistitelné.
V Microsoftu jsou si dnes samozřejmě vědomi relativní jednoduchosti vpravení certifikátu do BIOSu a hodlají pirátům cestu k pokoutnému užívání nového operačního systému Windows 8 značně ztížit. Řeč překvapivě nebude o Secure Bootu (byť to s ním nejspíše souvisí), ale o novém procesu OEM Activation 3.0. Jestliže pro Windows 7 stačil jeden klíč pro jednoho OEM výrobce, který bylo možné použít na hromadě počítačů, u Windows 8 už bude nutné, aby každý počítač měl svůj vlastní klíč a aby tento klíč byl vpraven i do firmwaru počítače (záměrně nepíšeme BIOSu, protože to bude v případě OEM Windows 8 už výhradně UEFI). OEM výrobcům je bude generovat přímo Microsoft a u něj se také budou instalace ověřovat. Již žádné offline aktivace jako u Windows 7, vše již pouze online. Mimochodem jedním z požadavků na fungující OA 3.0 je alespoň jedna MAC adresa v PC (typicky síťovka).
Fungovat to má zcela automaticky. Uživatel se nebude muset o nějakou aktivaci vůbec starat, systém se po zapnutí zákazníkem sám pokusí o aktivaci.
Neméně zajímavá je třešinka na dortu, která ovšem pochází z neoficiálních zdrojů. Windows Server 2012, který je serverovou verzí Windows 8, bude nadále používat OA 2.x, konkrétně 2.2, což by měla být jen lehce upravená verze OA 2.1/2.0. Jinými slovy proces aktivace bude velmi podobný tomu, jaký dnes známe u OEM verzí Windows 7. Ve finále tak pro potenciálního piráta bude minimálně zpočátku jednodušší přijít ke kopii Windows Serveru 2012 a provést s ní v zásadě totéž, co dosud dělal s Windows 7. Samozřejmě bude muset drobátko upravit nastavení sytému, aby se choval jako klientská verze, ale to už jistě snadno zvládnou patřičné skripty.
Nakonec o „pořešení aktivace“ už se stará hromada lidí, neboť Windows 8 již unikly na internet (pochopitelně nikoli v OEM verzi) a aktivační servery Microsoftu v tuto chvíli nechtějí s Windows 8 nic mít, takže se aktivace nekoná a uživatelé těchto systémů jedou povětšinou v tzv. „režimu vypršení aktivace“. V takovém režimu systém každou chvilku vybízí uživatele, aby svůj systém aktivoval. Windows 8 neobsahuje nic jako zkušební verzi na 30 dní, o potřebě aktivace informuje rovnou (takže je též úplně jedno, že máte k dispozici tisíc „rearmů“ ;-).
Dokud svůj systém neaktivujete, nebudete moci ani upravit vzhled prostředí Metro.
Obrazovka s výzvou, která se jednou za čas objeví, nevede jinam než do centra PC settings, kde je možné aktivaci provést, na této obrazovce se není ani možné jinam přepnout.
Klíč samozřejmě na aktivaci fungovat nebude, to se ostatně dozvíte, už když se pokusíte uniklou RTM verzi stáhnout.
Co je ovšem zajímavé – systém vám nabídne možnost si klíč koupit. To není úplně špatný nápad, kvitujeme to coby snahu udělat z „pirátů“ legitimní platící zákazníky.
Za „drobný poplatek“ (v přepočtu na Kč necelé čtyři stovky) si můžete ke klíči objednat i instalační médium. Samotný klíč vyjde v takovéto situaci na bez centíku €60 (v přepočtu na Kč zhruba 15 stovek), což zní docela zajímavě, i kdyby šlo o ceny bez DPH.