Německo nasazuje předvolební „cenzuru“ Facebooku, dojde i na média
Financial Times přinesly zprávu, podle které má už Německo a Facebook připravenou platformu pro tzv. filtraci nepravdivých zpráv. Událo se tak jen krátce poté, co Angela Merkelová koncem loňského roku varovala před vlivem Ruska na výsledky federálních voleb, které letos v Německu proběhnou.
V prosinci Facebook ohlásil, že nasazuje filtr nepravdivých zpráv v USA. Princip spočívá v tom, že pravdivost zpráv sdílených uživateli Facebooku bude kontrolovat skupina pověřených subjektů (ABC News, Associated Press, FactCheck.org, Politifact a Snopes). Pokud shledají, že zpráva nevyhovuje kritériím, bude označena jako nepravdivá, umístěna na konec výčtu zpráv, uživatel, který ji plánuje sdílet, bude varován a uživateli, se kterým bude sdílena, informován, že sdílející uživatel šíří nepravdivou zprávu.
- Facebook již cenzuruje sdílení nepravdivých zpráv [prosinec 2016]
Mechanizmus, který brzy začne fungovat v Německu, je v hlavních rysech podobný, ale v určitých ohledech se liší: Pokud uživatel bude mít pocit, že narazil na Facebooku na sdílení nepravdivé zprávy, může to ohlásit. V tu chvíli se rozezní pomyslná siréna v berlínské neziskovce Correctiv, která rozhodne o tom, zda bude zpráva ocejchována (podobným způsobem jako v USA) nebo ne. Hlavní rozdíl tedy spočívá v tom, že zatímco v USA bude zprávy ověřovat kolektiv subjektů, v Německu má - alespoň podle dosavadních zpráv - monopol neziskovka Correctiv.
V USA se staly záminkou k zavedení cenzury prezidentské volby, v Německu jde hned o dvě události. Krom obav kancléřky Merkelové o výsledek federálních voleb je jako klíčová událost, jejímuž opakování je třeba zabránit, považováno rozšíření zprávy o novoročním poškození nejstaršího německého kostela davem křičícím „Allahu Akbar“. Záležitost je zajímavá hned v několika směrech. Jednak tím, že byla označena za nepravdivou. Jednak tím, že je předkládána jako důvod, kvůli kterému je třeba zasáhnout do nezávislých zpravodajských kanálů. Ale hlavně tím, jak se redakce média Breitbart, která ji přinesla, k situaci staví. Po rozsáhlé kritice ze všech stran redakce přezkoumala svoji původní zprávu a omluvila se za konkrétní chybu, kterou skutečně ve své zprávě našla: Kostel svatého Reinolda, který byl podle informací Breitbart muslimskými imigranty poškozen, není nejstarším kostelem v Německu, jak redakce původně tvrdila. Nejstarším je ve skutečnosti Dóm v Trevíru (Trierer Dom). Za vším ostatním si Breitbart stojí.
Kauza Breitbart nicméně neměla vliv ani tak na samotný filtr pro Facebook (možná jeho nasazení urychlila), jako spíš na prohlášení německých zákonodárců, že hledají způsoby, jak prosadit postihy pro média, která šíří tzv. nepravdivé zprávy. Dokonce hovoří o inspiraci Českou republikou, respektive naším úřadem jediné pravdy.
Závěrem nelze vyslovit než údiv nad situací, kdy německé úřady a zákonodárci věnují mnohonásobně více času a pozornosti řešení jedné údajně nepravdivé události o útoku islamistických imigrantů, než ostatním více než 9000 publikovaných a ověřených útoků, ke kterým došlo za loňský rok a začátek toho letošního.