Německo uplatnilo zákon proti hejtům: Zmizely celé diskuse, vtipy i satira
Hned úvodem je třeba říct, že zřejmě ani autoři kritizovaného zákona neměli tušení, jak rychlý spád mohou události po prvním lednu nabrat. Vtip je totiž v tom, že sociální sítě, na nichž se v posledních letech většina veřejné online komunikace odehrává, jsou soukromé. Soukromé firmy jsou od toho, aby generovaly zisk, takže je v jejich zájmu už v zárodku eliminovat riziko pokuty za případné porušení zákona. Kdyby tak do 24 hodin neučinily a pochybení se prokázalo, hrozí jim pokuta dosahující až $50 milionů eur, což je pro představu při aktuálním kurzu 1,277 miliardy korun českých.
Sociální sitě se tedy své úlohy v Německu jaly briskně a efektivně odstraňují vše, co by v jakémkoli ohledu mohl někdo chápat jako podněcování nenávisti. Nemizí jen osobní názory, ale také vtipy, satira a z obliga nejsou ani doslovné citace toho, co vyřkla jiná osoba.
Předsedkyně politické strany AfD Beatrix von Storch si dovolila poznámku o „znásilňujících tlupách muslimů“, což stačilo k tomu, aby jí byl zablokován účet. Satirický časopis Titanic, který obvykle výroky představitelů AfD kritizuje, nebo se stávají terčem jeho vtípků, na Twitteru výrok Beatrix von Storch ocitoval - a skončil stejně jako ona, se zablokovaným účtem, v tomto případě na 48 hodin. Krom toho bylo permanentně zablokováno pět příspěvků Titanicu, které si němečtí uživatelé již nepřečtou (mimoněmečtí ano).
Asi nemá smysl rozebírat každý další případ, kterými ve stylu #MeToo začali „chlubit“ další uživatelé a subjekty. Celkový výsledek dal za pravdu kritikům zákona, kteří už v minulém roce před jeho aplikací poukazovali na to, že jeho důsledkem bude de facto cenzura internetu. Tak to i dopadlo. Zatím jen v Německu.
Pro úplnost zbývá dodat, že zákon vzešel z právní dílny německé strany SPD vedené Martinem Schulzem (úvodní snímek) a za jeho konkrétní podobou zodpovídá Heiko Maas, ministr spravedlnosti.