Německý Telekom chce nastavit datové limity pro uživatele internetu
Německý Telekom se rozhodl, že počínaje rokem 2016 nastaví striktní datový limit 75 GB pro uživatele připojené přes ADSL (16 Mbit/s) a 100 GB pro uživatele VDSL (50 Mbit/s), po němž bude přenos omezen na 384 kbit/s (či v lepším případě 2 Mbit/s). Zprvu jsme předpokládali, že tato hodnota vyjadřuje denní limity (naivita daná zkušeností s dobrými poskytovateli) - reálně však nikoli, ač většina zdrojů nespecifikuje, na jakou dobu se limit vztahuje, jde o limity měsíční.
Rok 2016 je nějakých pět až devět kvartálů daleko, což je sice pro svět IT poměrně dlouhá doba, nikoli však tak dlouhá, abychom si nedokázali udělat obrázek, jak datově náročný bude běžný elektronický obsah. Míříme tím zcela konkrétně na video a ještě konkrétněji 4k rozlišení, které se pomalu ale jistě propracovává do multimediálního světa, přičemž mnohé prognózy počítají právě s tím, že během 12-18 měsíců se stane běžnou součástí IT high-endu (tím myslíme typický high-end, nikoli tzv. „snob-end“ neboli enthusiast sféru, kam se 4k rozlišení dostává již nyní).
Je tedy jasné, že placené i neplacené streamovací služby budou v této době zcela běžně nabízet 4k obsah a bude-li se chtít uživatel podívat na řekněme tříhodinový film, pak při předpokládaném datovém toku 30 Mbit/s zkonzumuje přes 40 GB z nastaveného limitu během jednoho večera, aniž by stahoval cokoli dalšího. Zrealizovat filmovou sobotu s filmovým pásmem rozsahu Pána prstenů či Star Wars by pak bylo zcela nemožné, protože by se během jediného půldne vyčerpal limit na celý měsíc.
Odborníci předpokládají, že tato praktika rozdělí uživatele do dvou skupin: První to bude jedno (její členové buďto neví, o čem je řeč, nebo internet v současné době používá pouze k vyřízení korespondence a přečtení zpráv) a druhá se záměrem nebude spokojena, protože si uvědomuje, že na takový limit může běžná rodina narazit již nyní, natož v roce 2016 (vychází nám to zhruba 2,5 GB za den, což při užívání cloudových služeb, YouTube, her a zpravodajství snadno přešvihne i uživatel, který klasickým způsobem nestahuje).
Vlna nevole se však nezvedla pouze z důvodu samotného omezení, ale i proto, že německý Telekom nabízí tzv. připojení s jednotnou sazbou, které bylo propagováno a tudíž je doposud i chápáno jako připojení s jednotnou cenou, rychlostí a bez dalších omezení. Právě z tohoto důvodu zasáhl Kolínský regionální soud a nařídil, aby od této praktiky německý Telekom ustoupil. Soudní proces však zdaleka není u konce, rok 2016 relativně daleko, a tak zatím není jasné, jak situace dopadne.