Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Neoretro: DELL Latitude C840 - NetBurst ála Pentium 4 přichází

Představuji si, že autor docking station pro C840 je stejný jako u myši Logitech MX Vertical, nebo je to jeho žák. ;-)
https://www.alza.cz/logitech-mx-vertical-d5448525.htm

Dopl.
Vypadá to, že NVDM.inf zmíněných ovladačů má pro OEM nasazení definovaná odpovídají pojmenování
...
NVIDIA_NV11.DEV_0112.6 = "Dell C810"
NVIDIA_NV11.DEV_0112.3 = "Dell C840"
...
NVIDIA_NV17.DEV_0174.2 = "Dell C840 "
...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano, ale netuším, proč to tak je, to označení je dost zvláštní.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To už raději novou Nokii 3210, která už má 2 Mpix foťák, což je sice stále zoufalost (díky bohu menší než u dřívějších tlačítkových NeoNokií), ale tímhle tempem za pár let vyjde něco tlačítkového, co vyrovná 15 let starou Nokii C5-00 a to i v navigačních schopnostech.

Tenhle notebook bych dokázal vyhodit a ani by mě to nebolelo, protože s WinXP je zde spousta dostupného HW, který je výrazně lepší, tak proč být masochista s příšerným jednojádrem. I retro úchylka musí mít nějaké hranice.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Studium historie se nezabývá jen těmi úspěšnými obdobími, nakonec bez výrazného Př4šlápnutí vedle by tu nebylo Pentium-M a možná ani Intel Core architektura.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Dobrá no. Beru tenhle seriál spíše jako rádce pro zájemce o pc-retro gaming a ten lze rozdělit na dvě části - WinXP kompatibilní a to předtím, přičemž pro XP nemá netburst smysl. Stejně by mě zajímalo, kolik lidí má jako já koutek jen pro WinXP PC a kolik třeba i CRT monitor s něčím ještě starším, což jsem vzdal právě kvůli CRT (nechci tomu věnovat tolik prostoru - stačí ty 3 desktopy ve sklepě) a už fousaté grafice, kterou ani nostalgie nepřebije. Třeba i takový HL1 v původní grafice už je na mě moc kostičkovaný-rozmazaný a to byla nostalgie jako sviň.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já bych se staré techniky nezbavoval, nakonec bude to síla EMP co rozhodne zda budeme hrát na P4-M(130nm), 486DX(600nm), 80286(1500nm), MC 68000(3500nm), nebo 6502(8000nm).
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_semiconductor_scale_examples

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pokud by člověku nad hlavou "bouchlo" něco, co by bylo schopné generovat EMP emise dostatečné intenzity, bude hraní poslední problém. Zase je to efektní smrt s krásným ohňostrojem, který pokud by člověk přežil, je stejně záhodno završit sebevraždou, neb ARS nepatří mezi příjemné způsoby smrti.

Pokud pak jde o CME, pak to odpálí satelity, dálková vedení, kabely ale vliv na jednotlivé integrované obvody tady na povrchu vlastně není jasný.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Mám pro Vás několik zpráv.
Dobrá zpráva .. nemýlíte se ... "Pokud by člověku nad hlavou "bouchlo" něco, co by bylo schopné generovat EMP emise dostatečné intenzity, bude hraní poslední problém"

A špatnou zprávu .. "Zase je to efektní smrt s krásným ohňostrojem" ... není. Tyhle EMP hrátky jaou plánované v poněkud větší výšce. Tak toho zářezení a spadu z nich zas tak moc není. A to trápení by trvalo dlouho.

Vzhledem k tomu, do čeho všeho poslední dobou lidi pořizovali SW update, by někteří měli problém dojít na záchod a trefit se. Potmě, protože "chytrá domácnost".

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud vím, zatím nikdo nic takového nezkoušel a jsem osobně celkem skeptický k tomu, že by bylo možné odpálit jadernou zbraň (byť vysoko) a minimalizovat dopad na "bioroboty" pod tím. Fakt mám za to, že samotný EMP výboj by byl ten míň závažný problém.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Stačí si lehnout pod stůl s pytlíkem na hlavě.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

@melkor
"Vzhledem k tomu, do čeho všeho poslední dobou lidi pořizovali SW update, by někteří měli problém dojít na záchod a trefit se. Potmě, protože "chytrá domácnost"."

Když se nemůžeš trefit ve stoje, tak si sedni.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vliv jasný je, bude 0.
Tyhle věci mají drtivou většinu energie do 1Mhz, na ty malé běžné věci se toho nenachytá dost.
Mám kamaráda, který v rámci výzkumu odpalují fúzi deutheria pomocí výbojů marxova generátoru (jednotky MA/ns). Což generuje síly, že kabely běhají sami po zemi.
Nicnéně něco fotí i obyčejnou bezzrcadlovkou (s izolovanou spouští) a moc ji to neškodí (emp, micnéně vylétající neutrony zabíjí pixely na senzoru...).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já kdysi začínal na P4 ThinkPadu T30 a dalo se, byť se to hřálo jen při křivým pohledu. Dlužno dodat, že ten notebook žije dodnes (nakonec v primárním nasazení dožil s Debianem 6 a xfce).

I NetBurst se tak dá brát za použitelný a minimálně je to kus historie, co se nakonec ukázal být částečně slepou uličkou (mikroarchitektura) a částečně cestou k fantastické mikroarchitektuře Core (dekodéry), co Intelu zajistila 10letou dominanci nad celým AMD64 trhem.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

T30 jsem sháněl v okolí, ale prakticky všichni v mé bublině tuhle mobilní P4 generaci přeskočili, našel se jen tenhle Latitude C840 a pak jsem získal i adaptér, dok a notebook jak je uvedeno v článku.

Ale není to poslední Pentium 4, co se v neoretro sérii objeví, byť asi jediné téhle generace :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

PRECO na toto neni zvlastna kategoria/tag "Retro" ????
"Hardware, Minipočítače, Recenze, Notebooky" ... to jako fakt?

"Retro, Hardware, Recenze, Notebooky" ... by podstatu veci vystihovalo 100x lepsie...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Možná by článek měl být opatřen varováním pro ty co trpí strachem ze staré techniky (fear of old technology). Opatrnosti není nikdy dost.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Retro kategorii tu nemáme, tohle není podle mě dostatečně staré, aby to bylo retro, proto je to neoretro.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hm, Pozeram, ze Geekbench 2 uz mal Windowsacku verziu a prave od XP SP3 je chodiva.

Tento pocitac je uz +- suputnik mojich PowerPCckovych Macov, zbehol by som pre porovnanie na nich nejake testy, lenze prekryv s testami na Windowsoch je prakticky nulovy, takze by to neslo porovnat.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Neexistuje třeba ani Half-Life 2 port pro ty platformy? Nebo nějaká verze 3D Marku? Ale tipuju že spíš ne.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tuším, že by měl existovat Minecraft port snad do verze 1.2.5.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

@Karáš
Jaké/kolik měl ten mobilní P4-Northwood power states? Full load (max freq.), medium load (1200 MHz?), idle (800 MHz)? Nebo to přišlo až s P-M?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tohle má jen jednoduchý speedstep. Takže v idle 1200 MHz, na baterie 1200 MHz a v zátěži 1800 MHz. Tedy v případě téhle P4-M 1800. Ten Celeron tiká pořád na 2000 MHz a žádné úsporné technologie neumí.

To větší podtaktovávání umělo až Pentium M. Ale snad jen na 600 MHz.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jop, ale i to podtaktování na 600 MHz bylo skvělé. Vzpomínám si, že jsem si ve svém prvním notebooku, Asus W3 (viz *1) sám vyměnil původní Celeron M za Pentium M 740 (viz *2). Rozdíl v uživatelském zážitku byl neskutečný. Celeron celou dobu vyhulený na max, komp topil (a žral) jako prase. Pentium M s EIST pohoda klídeček 8-) Btw. ano, ten komp, přestože na tehdejší dobu docela malý, tenký a krásný, měl CPU v soketu. Nemyslitelné :)

*1) https://www.cnet.com/reviews/asus-w3-review/
*2) https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/27590/intel-pentium...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tehdy byly procesory v socketu úplně běžná věc :) S výjimkou mnohých Tablet PC nebo třeba ThinkPadů řady X, tam to většinou bylo jen pájené.

A k novějšímu Pentiu M Dothan s 2MB L2 cache se taky dostanu, ale to je zatím moc nové, navíc s DDR2 RAM, co je dvoukanálově zapojená!

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tak jo:
1) jeden z těch tří pinů na zástrčce je diagnostický (pozná 70W nebo 90W zdroj a nastaví podle toho frekvenci CPU). Nevzácnou závadou byla právě porucha v tomhle obvodu na mainboardu a ten tak nerozpoznal 90W zdroj a a zarputile brzdil CPU na 1200 MHz. Dell v záruce měnil mainboardy, po záruce se na vás vydefekoval.
2) přechod kabelu u zástrčky do notebooku - popraskala a oholila se izolace vodičů, spousta lidí to hasila izolačkou (nepletu se, že to postihlo i recenzovaný kus?)
3) vzhledově byl C810 a C840 stejný, ďábel se skrývá v detailech - klávesnice C810 má prohozené samce a samici od konektoru klávesnice, takže vzájemně sice do chassis pasují, elektricky nikoliv
4) C840 mohla zkousnout tuším ještě GPU Radeon 9000 a spolu s GF4 (MX440, 4200) se moduly dají zaměnit do C810 místo tamní GF2 nebo Radeonu 7500 (stejně tak v Inspironech)
5) Northwoody v C840 děsně pečou - vrtule jedou na doraz - příšernej rámus. Na baterie vydrží o krapet dýl (protože 1200 MHz), ale i tak je to masochismus.
6) Cena začínala na 96.800,- bez DPH https://www.idnes.cz/technet/pc-mac/dell-latitude-c840-mobilni-pentium-4...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

1) To, že je jeden z nich sense pin vím, stejné je to u pozdějších kulatých konektorů, ale tam je to většinou taková ta "jehla" veprostřed. To že to umíralo jsem nevěděl.

2) Ano :D Ten 90W mám jen jeden a je oblepený, zajímavé je, že tu mám kupu starších 70W a ty na to netrpí.

3) Ano ta klávesnice má jiný konektor, na to jsem koukal taky.

4) Na GF4 4200 jsem koukal, ale kupovat se mi to nechtělo. Radeon 9000 mám v nějakém pozdějším Inspironu, ale je to jiný formát.

5) Po vyčištění od prachu a přepastování mi to u té 1800 MHz P4 přišlo vlastně celkem OK, zatímco ten Celeron 2000 bez podtaktovávání topí víc. Ale dovedu si představit, že ty výše taktované modely topí víc.

6) Jo to jsem našel taky, spíš nevím cenu toho testovaného kusu, měl zdá se tu P4 1,8 GHz od začátku, 256MB RAM a netuším jak velký HDD (asi 20/30/40GB), to mohlo být klidně přes 120k bez DPH tehdy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tyhle ilustrační obrázky, kde jsou Radeony, když testovaný produkt má GeForce, ty fakt nemám rád :).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Myšleno ty nastavení 3D Marků a tak? Jsem líný je dělat znovu na každém notebooku, vesměs by tam bylo jen jiné GPU nebo procesor.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hecnul jsem se a článek jsem upravil, všechno vyvedeno ve Windows XP schématu olivová :D

Akorát tam nikde není GeForce, ale DELL C840.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Z téhle generace jsem používal C640 (ta má měla Atinu). Se dvěma baterkama to bylo docela OK, ale hmotnost a hlavně produkované teplo, to bylo něco! 😎
Od té doby mám zásadu, že objem produkovaného tepla v pracovním NTB musí být do 50W.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.