Neoretro: HP Pavilion ze4300 - AMD AthlonXP v notebooku podruhé
Kapitoly článků
HP Pavilion ze4300 je druhý notebook s mobilním procesorem společnosti AMD, který nám dorazil do redakce. Bohužel jsem opět došli na řadu až jako poslední a notebook je tak trochu obouchaný.
HP Pavilion ze4300 je notebook určený spíše pro běžné spotřebitele a nejedná se tak o business class stroj. V roce 2003 ani nebyl příliš drahý, některé konfigurace byly dostupné již od $1000. Cenu testovaného kusu bohužel neznám.
Notebook váží necelé tři kilogramy, což je poměrně běžné v této třídě, velkou část hmotnosti zde činí baterie.
Horní víko notebooku je plastové s velkým logem dy a stříbrným okrajem, tvar napovídá použití displeje s poměrem stran 4:3.
Portová výbava je celkem standardní, na pravé straně notebooku najdeme PS/2 port podporují rozdvojky pro myš i klávesnici a optickou mechaniku s podporou čtení disků DVD, s patřičným software si můžeme přehrát i nějaký ten film.
Na zadní straně notebooku najdeme většinu dostupných portů a to sice napájecí konektor, dva USB-A 1.1 porty, RJ45 port připojený do NSC DP83815 100Mb/s síťového adaptéru, S-Video výstup, paralelní port, sériový port, VGA výstup a výfuk chlazení.
Na levé straně notebooku je zbylá portová výbava a to sice RJ11 konektor připojený do 56Kbps modemu společnosti Motorola, dva PCMCIA sloty, dva 3,5mm audio jacky a dokonce i tlačítka ovládání hlasitosti.
V přední části notebooku najdeme stavové LEDky, signalizaci zapnutí notebooku, LEDku aktivity disku a také LEDku signalizující nabíjení baterie.
Po otevření horního víka nás přivítá klávesnice, touchpad a extra klávesy. Klávesnice má celkem rozumné rozložení, jsou zde i stavové LEDky, tlačítko pro vypnutí touchpadu nad klávesnicí máme několik speciálních kláves, kterými můžeme otevřít třeba elektronickou poštu, nebo prohlížet síť Internet. Touchpad navíc podporuje scrollování po straně, nemusíme tak složitě klikat na posuvné panely.
Displej notebooku má rozlišení 1024x768 pixelů a úhlopříčku 14,1", což je v této kategorii standard.
Na spodní straně notebooku najdeme sadu dvířek, přičemž primární pevný disk se vysouvá zepředu notebooku. Pro testy sloužil trochu novější disk Hitachi z roku 2005, původní disk s nižší kapacitou se nedochoval.
Pod dvířky veprostřed notebooku najdeme volný miniPCI slot, je tak možné osadit WLAN kartu, ale nejsou zde natažené antény.
Pod dalšími dvířky najdeme dva SODIMM sloty podporující DDR-266 paměti. Osazeny jsou zde dva 512MB DDR-266 CL2.5 moduly, což je opravdu velké množství, dobovější by bylo spíše 256MB.
Pokud chceme více do útrob notebooku, musím odšroubovat všechny spodní šroubky, demontovat disk, optickou mechaniku a posléze demontovat i klávesnici, do útrob notebooku se totiž přistupuje shora.
Testovaný model používá mobilní procesor AMD Athlon XP-M 2200+ s taktovací frekvencí 1800 MHz, 256kB L2 cache a 45W TDP. Procesor je vyroben 130nm procesem a jedná se o jádro Thoroughbred. Povšimněte si navíc prostoru pro menší sekundární ventilátor, HP toto šasí použilo i pro modely s výkonnějším hardwarem, což vyžadovalo lepší chlazení.
Procesor využívá socket 462, bohužel jako u předchozího Fujitsu-Siemens Amilo A 7600, i zde narazíme na podivnou implementaci, kdy posouváme celý socket a hrozí poškození socketu i samotného procesoru. Desktop implementace s páčkou je výrazně lepší.
Stejně jako dříve testované Fujitsu i tento kus využívá severní můstek ATI U2, ten obsahuje grafické jádro ATI Radeon IGP 320M, což je opět nejslabší dostupná verze. Vesměs se jedná o Radeon 7000 bez vlastní paměti, tu si totiž ukrajuje ze systémové RAM. GPU část tiká na frekvenci 160 MHz a paměti na 133 MHz, resp. DDR-266.
Paměťová propustnost řadiče v severním můstku je o něco lepší, než u dříve testovaného Fujitsu a procesor má navíc o 600 MHz vyšší takt, což by mělo znamenat celkem značné zlepšení výkonu. Grafickému jádru jsem přidělil 64MB paměti, což by mělo být dostatečné.
Ostatní hardware můžete vidět na screenshotech ze správce zařízení níže.
Jako operační systém posloužily Windows XP Professional SP3, ano notebook byl dodáván s verzí Home, ale tu jsem zrovna neměl po ruce a tak jsem použil profíky.
BIOS má celkem standardní možnosti nastavení, můžeme nastavit čas, množství VRAM grafickému adaptéru, USB porty, paralelní porty a tak podobně.
A nyní hurá na testy!