Netradiční test Huawei Y560: 1. část
Kapitoly článků
Kvalita displeje
Z hlediska rozlišení si nestěžuji, spíše naopak. Při pohledu na „megadpi war“ vedenou výrobci displejů to možná působí úsměvně, ale 480×854 hodnotím jako zcela dostačující rozlišení pro 4,5palcovou úhlopříčku. Ano, malá písmenka se čtou poměrně špatně, nicméně mít na stejné úhlopříčce například 1080×1920 by sice písmenka zjemnilo, ale nijak nezvětšilo. Takže rozdíl v čitelnosti by byl beztak minimální. Rozhodující je více velikost fontu a prvků GUI, což ovlivňuje daleko více úhlopříčka displeje než rozlišení.
Barevné podání se mi líbí. Nevím nakolik je věrné, to jsem ještě nezkoumal (a ani nevím, jestli budu), váže se k němu ale hlavní a zásadní neduh, kvůli kterému se možná mnozí spíše poohlédnou po Huawei Y6 s 5palcovým displejem o rozlišení 720×1280 a cenovkou o 1 tisíc Kč vyšší, nebo po jiné značce, kterých za ~2600 Kč umí nabídnout IPS místo TN hned několik. TN prostě barvy od určitého úhlu invertuje a tento Huawei Y560 není výjimkou. Mě osobně to vadí zhruba stejně jako inverze barev u VA monitoru Acer, tedy naprosto nijak, neboť se to projevuje v takových úhlech, ve kterých na mobil nekoukám. IPS či AM(OLED) ale bude jistou sázkou, pokud vám tento aspekt vadí. Posuďte sami z fotografií.
Výkon CPU / GPU
Dovoluji si vám předhodit nějaká ta měření, která dokumentují dvě skutečnosti: 28nm čtyřjádro od Qualcommu je jistě lepší než dvoujádro, ale stejným dílem kvůli nízkým taktům jakož i starší verzi CPU jader je výkon relativně nízký. Totéž platí pro GPU, na nějaké velké hraní to opravdu není. Takže pro mě tak akorát s rezervou.
GUI Androidu běhá plynule, paměti je přijatelný dostatek, takže v tuto chvíli spokojenost. Fallout Shelter jsem ale ještě nespustil :-).
Fotografie
Primární fotoaparát je něco, co bych snad označil za nouzovou bídu. Jeho 5Mpix fotografie sice nejsou horší než 2Mpix snímky z 5 let staré Nokie 5230, ale generační pokrok je poměrně malý a plyne víceméně jen z většího počtu megapixelů. Za dostatku světla to ještě celkem jde, ale stačí zatažená obloha a chce to hodně úsilí v Rawtherapee, abyste ze snímků dostali něco, za co se netřeba až tolik stydět.
Vlevo je vždy Nokia 5230, vpravo Huawei Y560. Výsledek je o něco lepší dle mého z Huawei, nicméně nijak zásadně. Navíc můžeme vidět, jak oba telefony s výchozí foto aplikací) vyhodnocují odlišně danou scénu. Realitě více z hlediska barev odpovídá Huawei, z hlediska expozice Nokia.
Na závěr si ukažme jedno panorama z Y560. Jde o telefonem skládaný snímek, pouze v GIMPu překlopený do vodorovné polohy s přeuložením při mírně nižší kvalitě JPEGu (neovlivňující výsledný vzhled snímku).
Video
Kvalita 720p videa odpovídá spíše roku 1995 a VHS záznamu z 2. kopie. Když si vzpomenu na některé záznamy, které jsme dělali v roce 2000 hodně stařičkou S-VHS kamerou Panasonic na VHS pásek BASF, tak musím říci, že tohle není lepší. Na fotoaparátu zkrátka Huawei šetřilo příliš, poslouží spíše jako záložní fotokrám pro případ, že selhala daleko kvalitnější fototechnika (jako třeba libovolný nejhorší digikompakt s cenovkou 999 Kč).
Výdž akumulátoru
Prozatím nemohu o „zajetém režimu“ příliš hovořit, nicméně bych výdrž akumulátoru označil za přijatelnou v mezích očekávání. Běžný denní provoz vyplnění nějakým tím cestovním LTE internetováním, domácím Wi-Fi internetováním, přidáváním/aktualizací kontaktů, troškou hudby a pár kratšími telefonními hovory vyúsťuje zhruba v to, že telefon, který byl v 8 hodin ráno odpojen od nabíječky vykazuje v 10 večer zhruba 60% stav akumulátoru. Můj běžný lehký provoz tedy umožňuje až 2 dny chodu bez dobíjení. A když večer tento 60% telefon „dám do nabíječky“, než ulehnu v lože, je nabitý. Za noc holého běhu ve standby klesne stav akumulátoru na 97 %.
Na jednu stranu je to málo (zejména ve srovnání s obyčejnou Nokií 112), na stranu druhou je třeba se smířit s faktem, že telefon za 2500 Kč nemůže obsahovat kapacitně obrovský akumulátor či technologicky nejnovější ARM SoC, takže jeho čip je hladovější a jeho akumulátor menší. Já se s tím jsem ochoten smířit, stejně jako se s tím smířily desítky miliónů uživatelů smartphonů po celém světě za posledních 8 let.
Před 5 lety by se to ještě s takovou jistotou nedalo říci, ale dnes opravdu na mnoha místech potkáte USB konektor či 230V zásuvku a kdyby náhodou ne, powerbanky jsou poměrně levná záležitost.
Počáteční názor na Android 5.x po týdnu používání
Tato poslední položka dnešního testu je hlavním důvodem, proč recenze Huawei Y560 vychází postupně. Android 5.x, tedy nyní konkrétně 5.1.1, je operační systém, v jehož užívání je víceméně začátečníkem. Nerozumím dokonale všem jeho nuancím, neznám všechny volby, zkratky a ani nejsem expertem na vše, co umí nadstavba EMUI od Huawei. To si žádá čas. Nyní mohu pouze říci, že systém je poměrně slušně intuitivní na obsluhu a ač mi některé jeho prvky přijdou hůřeji provedené než u staršího Huawei Y330 (například místo tmavé je zde světlá klávesnice), celkově očekávám, že proces zabydlování bude úspěšný a příliš se nepovleče.
Hodnocení (velmi předběžné)
+ cena | |
- zorné úhly displeje | |
± kapacita akumulátoru |
Příště...
Podobně jako v případě Nikonu 1 S2, kde po prvním dílu recenze následovalo dokončení až po delší době, chci to stejně udělat i s Huawei Y560. Máte-li tedy zájem o nějaké konkrétní testy/měření, o nějaká konkrétní zjištění, napište mi do diskuse a pokusím se vám v pokračování vyhovět.