Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

NEUmíme vypalovat vlastní cédéčka, aneb další perla na Živě

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Mám další krátké info ohledně posledního článku o vypalování na Živě. Tak zaprvé prý vyšel v Computeru dne 29.9. No a potom tento článek zmizel z hlavní stránky Živě, ač by tam měl dle časové chronologie stále být. Možná naše kritika (a samozřejmě kritika čtenářů přímo na Živě) padla na úrodnou půdu.

Naše tažení proti Computer Pressu pokračuje. Není to antipatií či osobními neshody, ale jen tím, že na serverech tohoto nakladatelství vychází bludy o vypalování. Podívejme se na poslední článek, který se jmenuje velice odvážně: "Umíme vypalovat vlastní cédéčka"

Příprava dat pro pálení

"Na standardní vypalované CD se vám vejde 650 MB dat. Pokud si připravujete hudební CD, nemusíte složitě měřit čas souborů WAV, ale stačí je zkopírovat do jednoho adresáře a podívat se na jejich celkovou velikost musí se vejít do tohoto limitu"

Toto je, slabě řečeno, nesmysl. Pokud se dohodneme, že za standardní CD považujeme CD o velikosti 74 minut, tak počet sektorů na takovém CD je 333000. Data se (většinou) vypalují ve formátu, kdy se na jeden sektor vejde 2048 bajtů a tudíž na CD se vejde 681 984 000 bajtů. Pokud si dáte tu práci a přepočítáte si toto číslo na megabajty (dvakrát ho vydělíte číslem 1024), dojdete přibližně k číslu 650 MB. Potud je to správně, ale u audio CD je tu jeden veliký háček: velikost sektoru na zvukových CD má 2352 bajtů. Za takovýchto podmínek se na jedno CD o kapacitě 333000 sektorů vejde 783 216 000 bajtů, čili přibližně 747 megabajtů.

Použití CD-R jako diskety?

"Pokud máte v práci vypalovací mechaniku a často si nosíte domů soubory větší, než je kapacita disket a mechaniku Zip nevlastníte, zkuste namísto diskety používat médium CD-R. Vždy jen připálíte aktuální soubory a doma je zpracujete. (Nevýhodou je, že pokud nemáte i doma vypalovací mechaniku, doma zpracované soubory těžko přemístíte zpět.)"

Pozor: čím více session máte na jednom CD, tím déle trvá načítání takového CD v mechanice. Navíc nechápu, proč tu není zmínka o CD-RW, to by sem sedlo podstatně lépe.

"Počítačové mechaniky CD-ROM totiž automaticky čtou poslední sekci CD disku (session). Při operaci import session jsou vytvářeny především zaváděcí blok sekce (Lead-in) a po dopálení ukončovací blok (Lead-out)."

Uááá, tak tohle se nedá nazvat jinak, než totálním matením uživatelů. Při provedení Import session se jen do vypalovacího programu načte obsah předchozí(ch) session. Potom při vypalování se vždy zapíše Lead-in a Lead-out, nezávisle na tom, jestli jste Import session udělali či ne.

"Při vypalování je vhodné ponechat CD otevřené budete mít možnost provádět v jeho obsahu později úpravy. S otevřenými CD si ale někdy neporadí starší mechaniky. A už vůbec si s nimi neporadí hudební přehrávače, které ani nedokážou pracovat s disky obsahujícími více sekcí (tzv. disky multi-session). Nemá však smysl nechávat CD otevřená, pokud zbývá jen třeba 50 MB."

Autor si zjevně plete dva pojmy: otevřené CD a otevřená session. Ono s otevřenými CD si starší mechaniky i hudební přehrávače samozřejmě poradí. Jen pokud máte na CD více jak jednu session, tak tyto mechaniky dokážou přečíst jen tu první (to se mimochodem využívá u formátu CD Extra). A rozhodně spíše doporučuji nechávat CD otevřená, pokud to jde, i když je na nich méně než 50MB. Co když budete potřebovat opravit jeden malinkatý soubor? To budete muset vypálit znova další CD?

Souborové formáty CD-R

"Joliet je rozšíření tohoto formátu Microsoftem umožňuje až 64 znaků dlouhá jména souborů a adresářů, nevadí mu mezery v těchto jménech a dobře se vyrovná i s českými znaky. Nevýhodou je, že tato CD nepřečtete v jiných operačních systémech než od Microsoftu."

Některé vypalovací programy mají s českými znaky i na Jolietu problémy! Navíc na některých unixech si samozřejmě Joliet přečtete.

"Oba tyto souborové formáty zobrazují v operačních systémech, které to podporují, dlouhá jména souborů. V těch operačních systémech, které podporují jen krátké názvy souborů (např. MS-DOS) zobrazí krátká jména."

Též nemusí být pravda. Záleží na vypalovacím programu. Například pokud si v Corel CD Creatoru 2 uděláte CD v Jolietu, v DOSu ho nepřečtete.

Čím popisovat vypálená média

"Propisovací tužky nepíší vůbec a různé zvýrazňovače nebo fixy se zase rozmazávají. "

Pozor! Nezkoušejte ničím s tvrdším hrotem psát na CD! Už jsem viděl dost CD, kterým se odloupla odrazová vrstva jen díky tomu, že byly popsány propiskou!

Jakou barvu média si zvolit?

Barev je trochu více, než autor popisuje - tmavě modrá, modrozelená (či zelenomodrá, jak chcete :) A onu laickou radu, kterou autor v článku má klidně zapomeňte a raději si o tom něco přečtěte tady.

Na co si dát pozor při vypalování hudebních CD?

"Praskání na začátku skladeb je způsobeno tím, že soubory WAV, ze kterých hudební CD vypalujete, obsahují na začátku hlavičku informace o souboru, užitečné pro počítačové přehrávače. Proto musíte tuto hlavičku odstranit. To provedete uložením souborů WAV do tzv. formátu RAW, nebo použitím vypalovacího programu, který tyto hlavičky sám odstraní."

Toto dělá (dělal) snad jen Gear a už jsem to na Živě četl několikrát. Daleko problematičtější je praskání vzniklé grabováním. Proč o něm není ani zmínka?

Který operační systém se hodí pro počítač s vypalovací mechanikou?

Tady by se dalo dlouho polemizovat, či hádat, který systém je na vypalování vlastně ten nejlepší. Já si myslím, že nejstabilnější je čistý DOS, ale to je jen věc názoru. Navíc si netroufám srovnávat unixy s Windows NT. A k vyhrazení samostatného počítače mám ještě jednu poznámku: chce to dost paměti, berte 32MB jako minimum pro většinu vypalovacích programů.

Jaké jsou úskalí při vypalování z počítače připojeného do počítačové sítě nebo Internetu?

S tímto odstavcem víceméně souhlasím a mám jednu takovou perličku: jeden můj známý vypaloval přímo ze serveru, který byl umístěn v Praze. A co je na tom tak zvláštního? Ten člověk vypaloval v Brně a vypaloval On-the-Fly :)

Závěr

Myslím, že stále Vám můžeme doporučit to, co jsme doporučili už v tomto článku. V každém případě se článkům o vypalování od Computer Pressu vyhýbejte!

PS: Že nejsem sám, kdo se pozastavuje nad tímto článkem, se můžete přesvědčit tady.

PPS: Pokud by někdo náhodu chtěl veřejně reagovat na tento článek, může tak učinit zde.

Diskuse ke článku NEUmíme vypalovat vlastní cédéčka, aneb další perla na Živě

Čtvrtek, 6 Prosinec 2007 - 18:33 | WIFT | >> algore: No, to víš, ten článek...

Zobrazit diskusi