Nexus po letech aktualizoval nabídku zdrojů modelem RX-6500
Aniž bych chtěl do Nexus Technology nějak moc kopat, sám jsem ještě nedávno o nějakém zdroji od této společnosti uvažoval, začínám mít dojem, že zaspává dobu a mám trochu obavu, aby za chvíli neskončila úplně. Staré dobré skříně mizí, nové modely nepřichází, chladiče (nemyslím ventilátory) neměla společnost zajímavé snad nikdy, myši obávám se úplně na dračku také nejdou. Podobně zroje, po příchodu všech těch Seasoniců X, Aurumů apod. tak nějak všichni ostatní začali nabízet zdroje s vysokou účinností, velkým (135mm) tichým ventilátorem, modulární kabeláží a mnohdy navíc s kvalitním osazením. Tím v podstatě opadl důvod Nexus vůbec chtít.
A Nexus mezitím zamrzl. Jejich zdroje, vyráběné ATNG Power, před lety ještě byly „něco“, dnes je to v podstatě mainstream s hlavní výhodou v podobě modulární kabeláže. Ačkoli deklarovanou pouze „minimálně 82 %“, reálnou účinnost zhruba mezi 83 a 86 % měly ty zdroje již před čtyřmi lety, to, co nabízí poslední model RX-6500, prostě není nic extra nového. Oproti např. RX-6300 má 20 W navíc. Mě to prostě přijde jako úplně zbytečný produkt. Navíc stejně jako vše s výjimkou modelu RX-1.1K GOLD nemá žádnou certifikaci 80 PLUS.
Ač to osobně neberu jako podmínku, spousta zákazníků na to dnes slyší, a když zdroje Nexus nejen moc neprochází recenzemi, ale ani pomalu nejsou kde koupit, tak kdo by to chtěl? Vedle toho Nexus přišel (ač už před měsícem, ale prostě jsem to přehlédl) s několikátou revizí zdroje NX-5000 (tentokrát s přídomkem V1), který nyní také nabízí účinnost 85+ %, vyšší výkon (o 20 W na 550 W) a kompatibilitu s ErP 2013. Možná tedy oba modely nabídnou ještě o pár procent na účinnosti více, ovšem pokud o sobě Nexus nedá pořádně vědět, nemůže to prodat. Navíc jejich zdroje nikdy neměly dobré osazení, ať už ty vyráběné FSP Group či ATNG Power.
Oba nové modely konkrétně nabízí jedinou +12V větev (52 a 43 A), po 20 A na +3,3 a +5 V, 2,5 A na +5 V SB a nakonec 0,5 A na -12 V. Něco mi říká, že jsou vyrobeny s v podstatě stejným osazením, pouze u NX-5000 bez modulární kabeláže. Dokonce by mne zajímalo, zda to není ta samá platforma, jakou jsme viděli u zdrojů Fractal Design Tesla R2 a Newton R3, těch spojitostí je totiž až moc. No, alespoň třeba budou o nějaký ten peníz levnější…
Už jen jako zajímavost typu „nevíme kudy kam“ uvedu, že v propagačních materiálech Nexusu je zmíněno oflexování kabeláže ve stylu „X“ (u obou zdrojů) a lakování v podobě hrubé textury, údajně imitující vlákna (u RX-6500). No, kdyby tam radši nechali dát kvalitní kondenzátory místo těch nesmyslů. Jednou z mála pozitivních věcí na RX-6500 je tříletá záruka.
TZ Nexus