Fractal Design podruhé a levněji – Tesla R2 500 W
Kapitoly článků
Během pár dní tu máme druhý zdroj Fractal Design z aktuální modelové řady, Tesla R2. Jak jsem už předeslal, zdroj stojí o tisíc korun méně, jak Newton R3, za to má nižší výkon, účinnost a postrádá modulární kabeláž. To jsou jasné ukazatele, které každý uvidí už na první pohled z venku. Ovšem cena není o tolik nižší, v přepočtu na watt jsme stále na 5 Kč/W, což není zrovna přívětivá hodnota na zdroj bez odpojitelné kabeláže. Kdybych si takový zdroj měl koupit já, tak bych od něj za ty peníze pořád chtěl to nejlepší bez kompromisů. Je Tesla schopna to poskytnout?
Výrobcem je opět ATNG Power, a můžu myslím rovnou předeslat, že platforma je v podstatě stejná jako u Newtonu R3, pouze bez panelu pro odpojitelnou kabeláž. Zdroj nabízí ten samý líbivý design se seříznutými hranami a ventilátorem schovaným za perforovaný plech horní části krytu (namísto velké díry s mřížkou). Účinnost je konkrétně certifikována 80 PLUS Gold, záruka tři roky.
Balení, vnější provedení
Krabice Tesly už není tak okázalá, v podstatě odpovídá celkem rozumně velikosti zdroje i s kabely. Co bych pochválil je madlo, které je součástí vnitřní bílé krabice, potisk je opět samostatný, nasazovací kus papundeklu. Pravděpodobně nejdůležitější informací tady je graf průběhu otáček ventilátoru, opět na zadní části.
Zdroj samotný je i zde zabalen v praktické látkové taštičce, k tomu je v krabici už jen malý kousek pěny, napájecí kabel, manuál, šroubky a stahovací pásky plus pásky se suchým zipem.
Podobně jako Newton má i Tesla jednu silnou +12V větev, ta je schopná dodat 498 W. Zde je první náznak toho, že zdroje jsou interně velmi podobné, výkony všech ostatních větví jsou totiž stejné. A stejně jako u Newtonu je štítek i u Tesly vlastně jen lakováním přímo na krytu.
Použité vodiče jsou všude 18AWG (kromě zpětných vazeb apod.), opět s výjimkou těch ke druhému konektoru PCIe (6+2pin), tady je zase 20AWG. Konektor k disketové mechanice asi netřeba zmiňovat, tady je 20AWG celkem dostatečný. Oflexované jsou všechny kabely, ovšem žádný konektor není pozlacen. Nešetří tu někdo nějak moc?
Konkrétně máme následující:
- Main ATX (20+4pin): 55 cm
- ATX 12 V (4+4pin): 71 cm
- 2× PCIe (6+2pin): 1× 57 cm, 1× 67 cm
- 5× SATA: 1× 40 cm, 1× 54 cm, 1× 55 cm, 1× 68 cm, 1× 81 cm
- 2× peripheral molex: 1× 59 cm, 1× 71 cm
- 1× molex k disketové mechanice: 84 cm
Fractal Design použil i tentokrát proprietární 135mm ventilátor, co je u něj jiného je vyšší proudový odběr (0,33 A oproti 0,28 A), tudíž bych očekával o pár set víc otáček za minutu, tudíž i vyšší hluk. Zdroj sice má horší účinnost, ale nižší celkový výstupní výkon, dal by se očekávat stejný ztrátový výkon, což možná naznačuje, že ztrátové teplo není primárním důvodem zvýšeného průtoku vzduchu. Já už ho vím, ale prozradím to až na další straně;-)
Zpracování je trochu lepší jako u Newtonu, na povrchu lopatek nejsou žádné velké nerovnosti, ale náběžné hrany jsou stále zubaté a obsahují špatné začištěné zbytky po seříznutí. Rozhodně to není něco, co bych čekal ve zdroji této ceny.