Nižší výpalné od ledna 2009 podrobně
Kapitoly článků
Protože jsme se chtěli ujistit, že výpalné se od ledna skutečně změnilo tak, jak bylo avizováno už v září, prošmátrali jsme web Ministerstva kultury a následně vyhledali patřičnou vyhlášku v aktuálním platném znění. Ačkoli tomu všemu pořád říkáme „výpalné“, protože se to docela hodí, oficiální název předpisu je „Vyhláška, kterou se stanoví typy přístrojů k zhotovování rozmnoženin, typy nenahraných nosičů záznamů a výše paušálních odměn“ a nese číslo 488/2006 Sb. V potaz bereme i vyhlášku 408/2008 Sb., která právě od začátku tohoto roku některé poplatky mění. V průběhu tohoto povídání budeme z vyhlášky 488/2006 Sb. hodně citovat.
§ 1
Paragraf 1 se týká odměny z tiskárny umožňující zhotovení tiskové rozmnoženiny z jiného než tiskového podkladu (jinými slovy nejde o kopírky, ale o klasické inkoustové tiskárny typicky připojitelné k PC, neboť podklady pro zhotovení tiskové rozmnoženiny jsou v takovém případě ve formě počítačových dat). Vyhláška rozlišuje dva typy tiskáren, a to inkoustové a ty ostatní (takže pokud to chápeme správně, jehličková tiskárna logicky patří do stejné kategorie jako laserová). Odměna se určuje podle průměrné ceny bez DPH takto:
|
Na této části vyhlášky 488/2006 Sb. se od ledna nic nemění.
§ 2
Co neobsáhl paragraf 1, to se snaží podchytit paragraf 2 a jsou to tedy kopírky (konkrétně tedy stanoví odměny z z kopírovacího přístroje, který neumožňuje zhotovení jiné než tiskové rozmnoženiny z tiskového podkladu). Zde se na druh technologie nehraje.
|
Sami vidíte, že kopírky mají autorskou odměnu zhruba dvakrát tak velkou v porovnání s neinkoustovými tiskárnami. A samozřejmě dodejme, že ani na této části vyhlášky se od letošního ledna nic nezměnilo.
§3
Vícefunkční přístroj, který umožňuje zhotovení tiskové rozmnoženiny oběma způsoby uvedenými v § 1 a 2, se zpoplatňuje stejně jako přístroje uvedené v § 2. To znamená, že kancelářský multifunkční „OfficeJet“ a podobné přístroje, které umějí kromě tisku dokumentů z PC skenovat také papírové dokumenty a rovnou je tisknout, jsou zpoplatněny vyšší sazbou jako kopírky. V podstatě to znamená, že stačí, aby k inkoustové tiskárně do 2 tisíc Kč přidělal výrobce skener, prodával to jako komplet za 3 000 Kč a „výpalné“ v tu ránu vyletí ze 45 Kč na 240 Kč. Nicméně ani zde se nic oproti předchozímu stavu nemění.
§ 4
Čtvrtý paragraf hovoří o autorských odměnách zjednodušeně řečeno z audio a videokazet (konkrétně z nenahraného analogového nosiče zvukových záznamů a z nenahraného analogového nosiče zvukově obrazových záznamů). Ty jsou stanoveny podle délky záznamu (docela by nás zajímalo, zda se třeba v případě videokazety bere nominální čas pro režim „SP“, nebo režimy, kdy se na kazetu vejde i třikrát tolik (třeba „EP“), ale ne každý přístroj to umí využít – dejme tomu, že jde o „SP“, ať to nekomplikujeme).
|
Ani tento paragraf není vyhláškou 408/2008 Sb. dotčen a v lednu se nic nezměnilo. Na další stránce už však budou paragrafy, kde skutečně k nějaké změně došlo.