Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

KDE

V posledních několika týdnech proběhla linuxovým světem zpráva o úspěšném rozběhnutí 25 let starého KDE 1.1.2 v aktuální verzi Debianu. Novinka to zrovna není, ale zato retro je to značné.
Notebooky s předinstalovaným Linuxem jsou stále spíše příslovečnými bílými vránami. Zdá se ale, že právě jedna další přiletěla.
Ubuntu 17.04 máme zdárně za sebou, tak si pojďte připomenout, co nabízejí dvě velké odnože s tradičními desktopy, které tu budou i po dubnu 2018.
Linux Mint logo 2012
Po standardních variantách s prvořadými desktopy přichází nejnovější Linux Mint též ve variantách s neustále se měnícím KDE a neustále stejným Xfce.
LiveCD distribuce Extix v sobě kombinuje základ v podobě Debian 8.6 Jessie / 9 Stretch a Ubuntu 16.10. Přidává k tomu KDE 4.16 / KDE Frameworks 5.26.0 a hlavně aktuální kernel 4.9.
Desktopové prostředí KDE (úplně původně zkratka Kool Desktop Environment) je tu s námi už 20 let a tak se oslavuje. Oslavuje se trochu obskurně znovuvydáním původního KDE1 pro současné moderní...
blog
Desktopová prostředí Xfce i LXDE mají svoje neduhy, o tom žádná. Tyto desktopové konzervy ale čeká v nedaleké budoucnosti konec. Jedna se přiklání ke GTK+ v3, druhá ke Qt5. Je na čase se bát?
 
Zatímco některé linuxové distribuce již „KDE 5“ nasazují téměř jako výchozí desktop, FreeBSD je v těchto věcech obezřetnější. KDE Plasma 5 Desktop nemá šanci dokud nebude odladěn.
Životní pouť grafického frameworku Qt bývá vždy spojena s danou generací desktopového prostředí KDE. Tak jako KDE 4 končí a nastupuje „KDE 5“, končí též Qt 4.
KDE 4.10 -plasma-empty
Nejnovější verze desktopu KDE v podstatě jen udržuje status quo a opravuje nezbytné věci. Vše směřuje ke KDE 5, nicméně i tak jsou novinky zajímavé a důležité.
Po KDE Frameworks 5 přichází také visuální stránka v podobě KDE Plasma 5. Pojďme se společně podívat na technologie a vzhled, na kterých staví desktopové prostředí KDE 5.0...
Nejnovější varianta populární linuxové distribuce Mint přichází s KDE desktopem. Zároveň tvůrci nedávno poděkovali dárcům.
KDE_411_001empty-desktop
Čtvrtá řada desktopu KDE je již poměrně vyzrálá, i tak se ale najde několik velmi sympatických novinek. Tentokrát hlavně pro fotografy a programátory.
Amarok logo
S desktopovým prostředím KDE 4.11 přišel na svět i hudební přehrávač Amarok 2.8. Přináší několik zajímavých novinek...
KDE 4.10 -plasma-empty
Desktopové prostředí KDE povýšilo na verzi 4.11, která je posledním velkým vydáním čtyřkové řady. Tak se podívejme, s čím budeme pracovat až do vydání KDE 5.0...