Noodle Pi: Kapesní tablet postavený na Raspberry Pi
Když se Raspberry Pi začal v roce 2012 prodávat za cenu pouhých 35 dolarů (v přepočtu cca 750 korun), okamžitě vzbudil zájem mezi techniky a nadšence, kteří okolo Raspberry vybudovali obrovskou komunitu a začali aktivně vyvíjet software pro platformu. V následujícím období zájem jen narůstal a Raspberry se do dnešního dne dočkal několika vylepšení.
V první verzi byl k dispozici například procesor ARM Cortex-A s taktem 700 MHz a jedním jádrem doplněný o pouhých 256 MB RAM sdílené s grafickou částí. V současné době je Raspberry ve verzi 3 a již obsahuje 4-jádrový procesor ARMv8 s taktem 1200 MHz, podporující 64-bitové instrukce doplněné o 1 GB RAM. Mimo to vznikla i značně zmenšená verze Zero, která měla lehce vylepšený 1 GHz procesor ARM.
Cena při uvedení malé desky byla pouhých 5 dolarů (100 korun), později došlo k vylepšení o bezdrátovou konektivitu Wi-Fi a bluetooth, zbytek parametrů zůstal stejný a v současné době se Zero W prodává za 10 dolarů (u nás 300 korun).
Nevýhodou Raspberry je fakt, že jde o samotnou základní desku s procesorem, bez úložného prostoru a v základním balení bez operačního systému a jiných periferií, což může začátečníkům činit obtíže. Naštěstí existuje hromada dodatečného příslušenství či hotových modifikací.
Jednou z modifikací je Noodle Pi, který promění Pi Zero W na plně "funkční" počítač o velikosti mobilního telefonu. Projekt byl financován formou Kickstarteru a za pomoci komunity vytvořil již postavený kapesní počítač.
Noodle Pi se sestává z krabičky vytvořené na 3D tiskárně, do kterého se Pi Zero vkládá. Mimo samotné základní desky je v krabičce umístěný 8Mpix fotoaparát, 500 mAh baterii a 3.5'' obrazovka s rozlišením 800 x 480 px (stejné rozlišení měl první netbook Asus EEE 700, jen obrazovka měla 7 palců).
Mimo hotový počítač je dále nabízen dock, který umožní ke kapesnímu počítači připojit další periferie, jako je klávesnice, myš nebo herní ovladač, což oceníte v případě, že máte Raspberry pro emulaci NES her. Samozřejmě se pro nedostatek výkonu k emulaci náročnějších nebude jednat o herní konzoli.
Již sestavený Noodle Pi vás příjde na 200 dolarů (~4100 korun), což je mnohem více, než dáte za výkonný mobilní telefon s lepšími parametry. Telefon vám však nenabídne funkční linuxový systém a modularitu, kterou máte v případě Raspberry k dispozici. Mimo to je nabízen i samostatný kit obsahující jen case vytisknutý přes 3D tiskárnu, zbytek je potřeba zakoupit a doplnit.
Noodle Pi se tak může stát užitečným zařízením například pro síťové techniky, kteří nastavují zařízení v místech s omezeným prostorem nebo korigují antény a klasický telefon s Androidem jim neposkytne takové možnosti, jako právě Raspberry.
Projekt můžete podpořit přes Noodle Pi Store nebo Indiegogo. Je také důležité zmínit, že Noodle Pi obchod aktuálně přijímá platbu v Bitcoinu.