Nová metodika UserBench je mimo realitu, ignoruje výkon >4jádrových CPU
Redakce webu WCCFTech na základě diskuze s uživateli upozornila na jeden takový ošklivý… nepěknou věc. Autoři testu UserBench nedávno změnili testovací metodiku. To by samo o sobě nemuselo být špatně. Jenže pokud se podíváme na samotnou podstatu změny, můžeme se začít divit i ušima. Srovnejme si, jakou váhu na výsledném skóre měly dílčí výsledky dříve a jakou mají nyní:
Původní skóre:
- 30 % jednojádrový test
- 60 % čtyřjádrový test
- 10 % vícejádrový test
Nové skóre:
- 40 % jednojádrový test
- 58 % čtyřjádrový test
- 2 % vícejádrový test
Čtete správně. Test přestal hodnotit, zda má procesor 4 jádra nebo 16 jader, nebo 32 jader, zkrátka v celkovém skóre se toto podepíše naprosto zanedbatelným způsobem. Jinými slovy, podle nového systému UserBench je Core i3-8350K se čtyřmi jádry a čtyřmi vlákny stejně rychlé jako Ryzen 7-2700X s osmi jádry a šestnácti vlákny. Výkon čtyř jader a dvanácti vláken navíc byl z 98 % škrtnut, takže mezi oběma produkty podle UserBench není rozdíl.
Nebudeme se pouštět do spekulací, které by se snažily vysvětlit, co vedlou autory UserBench k tomu, aby výsledky jejich testu prakticky ignorovaly výkon jader navíc. To si mohou, v případě zájmu, pořešit diskutující. Snad jen z formálních důvodů má smysl zopakovat, že každý test, který pouze nepředkládá naměřené výsledky, ale nějakým způsobem jimi manipuluje (a celkový výsledek přiohýbá, aby byl v souladu s nějakou ideou), budou doprovázet otázka, proč tak činí a v případě, že ohýbací metodiku změní, doplněnou o další otázku: Komu tím prospěje? ;-)
Na jednu stranu můžeme po sto prvé zopakovat stokrát opakovanou pravdu a to, že syntetické testy a realita jsou dvě odlišné věci, které si někdy mohou být na hony vzdálené. Na stranu druhou to ale stejně nic nemění na celosvětově rozšířeném diskuzním poměřování pindíků, pro které jsou testy UserBench a jemu podobné doslova ušité na míru. Závěr si dovolím shrnout dvěma parafrázemi. Pokud se autoři UserBench domnívají, že svým zásahem posunuli skóre testu blíž realitě, pak lze říct jen jedno: Je to jejich rozhodnutí, je to špatné rozhodnutí, ale já s tím nic neudělám. Proč tedy tato zpráva? Inu, aby byl uživatel informovaný a o těchto úskalích věděl. Žalovat se nemá, ale hlásit se to musí.