Nové (ultra) low voltage mobilní procesory
Nové procesory jsou (Ultra) Low-Voltage Pentium M s modelovými čísly 723, 733 a 738 a jeden Celeron M 353. Pentia M jsou dodávány jsou buďto coby Centrino „komplet”, tedy CPU, chipset i855PM či i855GM a bezdrátová síťovka Intel PRO/Wireless 2100 či 220BG nebo jako zmíněný Celeron M pouze samostatně (provedení µFCBGA). Thermal Design Power je u LV chipů 10W a napětí 1,11 V, u ULV je to 5W a 0,94 V.
Ze stávajících Baniasů byl zlevněn model 713 na stejnou cenu, jako jeho gigahertzový bráška bez modelového čísla. Stávající ULV Celeron M 333 byl taktéž zlevněn, za jeho původní cenu je nyní nabízen nový Celeron M 353.
Zajímavý je nyní pohled na tabulku nynějších Baniasů a nových Dothanů. Změna jádra (a u Pentií M též dvojnásobek L2 cache) trochu rozhazuje číslování modelů při srovnání nových a stávajících procesorů vzhledem k jejich frekvenci:
|
Změna jádra na stejné frekvenci přidává 20 „bodů” v modelovém čísle a to jak u Pentií M, tak u Celeronů M, přičemž výjimek je nyní stejně, jako pravidel. Modelové číslo se těžko změní o 20 u 1 GHz modelu, neboť Banias na 1 GHz jej nemá, u procesorů Pentium M 718 a 738 je taktéž jiná frekvence a u obou Celeronů došlo pouze ke změně jádra a L2 cache zůstala stejná. Bodový rozdíl v modelech je opět 20.
Přiznám se, že když občas koukám na modelová čísla nejen Inteláckých procesorů a jejich parametry, mám z toho hlavu, jako pátrací balón. Proč prostě nelze zůstat u klasických označení, jako je frekvence, L2 cache, FSB a výrobní technologie? Možná proto, že těch parametrů už je poněkud mnoho a pak je z toho na větvi spíše takový „Běžný Franta Uživatel” (BFU).