Nový antihackerský zákon v Německu
Sousední Německo přijalo nový zákon, který by měl zajistit větší bezpečnost tamního internetu a počítačových sítí vůbec. Kromě zpřísnění sankcí se nyní zákon jmenovitě zmiňuje o zákazu obcházení a vyřazování bezpečnostních počítačových prvků pro získání zabezpečených dat. Hodně se to podobá zákazu prolamování ochran na chráněných audiovizuálních nosičích, zmíněno je třeba i to, že je zakázáno vyrábění, programování, instalování, šíření a poskytování softwaru, který může nějaký takový bezpečnostní prvek pokořit. Mimo zákon se pak zcela staví DoS útoky.
Jak už to bývá, na jednu stranu asi dobře míněné opatření vyvolává na druhé straně nemalou vlnu kritiky, a to především (pro zákonodárce možná paradoxně) ze strany bezpečnostních firem. Zákon tak, jak je formulován, se jim totiž tak trochu opírá i do nástrojů, které za účelem prevence proti nějakému nebezpečí monitorují síť, případně ji testují proti průnikům. Bezpečnostní výzkumy se tak budou pohybovat na hodně úzké hraně zákona. Aby toho nebylo málo, obavy panují také z toho, že policii se v tomto případě uděluje určitá výjimka – za účelem získání informací při vyšetřování se mohou někam i „nabourávat“. Paradoxem je, že právě toto bylo začátkem roku v jednom případu nejvyšším soudem zamítnuto jako nepřípustné praktiky. Není pochyb o tom, že německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble potřeboval pro efektivnější práci svých lidí někde „udělat díru“ – a podařilo se mu to.
Na celé věci je nezanedbatelné to, že Německo tímto zákonem zareagovalo na postup EU vytvořit si vlastní systém účinného boje proti počítačové kriminalitě. Není tak vyloučeno, že může být časem podobný zákon prosazen i u nás a vlastně v celé EU.