Nový Cactus - 99% ochrana proti kopírování
CDS300 se vyznačuje tím, že obsahuje nejen klasické CD-DA, ale v druhé session má ještě skladby v digitální formě, často i s přiloženým přehrávačem. Snahou je, aby v počítači měl uživatel k dispozici pouze tyto digitální nahrávky. V současné době využívá formát Windows Media (192 kbps). Macrovision dříve používala vlastní přehrávač, nyní je k tomu určený Windows Media Player přímo ve Windows.
CDS300 verze 7 (o té je řeč) má jakousi hardwarovou ochranu, která má zabránit grabování z CD-DA. Uživatelé jsou tak nuceni použít WMP. Z originálního CD budou lidé vyzváni k instalaci "licence", ovšem jde o Macrovision Active Software Protection (ASP) kód, který aktivně blokuje ripování a kopírování (údajně funguje na 15 nejpoužívanějších kopírovacích programů a ripovacích programů). Neklikejte tedy bezhlavě po vložení CD do mechaniky!
Podobnou věc už dělaly některé verze CDS200. Stejně funguje i MediaMax C3 od SunnComm, který instaluje jakýsi ovladač. Macrovision také pracuje na verzi pro MAC. Cílem je, aby bylo možné si na svém počítači udělat kopii v digitální podobě, která bude doplněna o nějakou formu DRM a zároveň bude znemožněno tvořit kopie na jiných počítačích.
Firma rovněž provádí rozsáhlé testování na různých typech přehrávačů, aby nedocházelo k hromadným stížnostem, když CD s ochranou mnohdy nehrála v automobilových, přenosných CD přehrávačích, či herních konzolích. Macrovision to svádí na neschopnosti zařízení pracovat s multisession. Počítají, že s CDS300 verze 7 se takové případy budou opakovat. CDS300 ver. 7 se objeví na trhu už v září, zatím probíhá testovací fáze. Na první kvartál příštího roku ale už připravují další verzi!
To jsem zvědavý, jak si CDS300 ver.7 poradí s Plextory, u kterých se dá nastavit používání pouze první session. Kdyby raději nabídli hudbu (třeba on-line) za rozumný peníz a neutráceli takto zbytečně peníze.