Nový chladič Artic Cooling Accelero X2
Kapitoly článků
Zbývá nasadit teplovodivé polštářky také na paměťové čipy…
…a nakonec nasadit a přišroubovat i samotný chladič, který už má teplovodivou pastu pro grafické jádro na sobě nanesenou. To je asi nejsložitější fáze, chladič je potřeba usadit napoprvé správně, protože se hned přilepí právě ty polštářky z paměťových čipů. A ty jdou z chladiče strašně blbě odlepit, zatímco z pamětí jdou docela dobře. Pokud se to nasadí špatně, přilepí se polštářky na nesprávné místo na chladiči a je potřeba je přesadit, jinak by neseděly na na paměťových čipech, ale třeba by byly i mimo, takže by se paměti chladily buď hodně špatně, nebo i vůbec, podle toho, jak moc se spletete.
Z druhé strany holt chladič trochu přesahuje, hlavně je potřeba si dát pozor, aby nepřesahoval z počítačové skříně, to by pak byl problém ;-). A fakt je, že v některých užších skříních se to stát může. Není můj případ.
Snad jediné, co mi na tomto chladiči vadí, je fakt, že vzduch, který ohřívá grafika, se vyfukuje zpět do skříně, není vyváděn ven jako u jiných Arcticů. Část tohoto vzduchu jde také na VR Heat Spreader Module (onen přišroubovaný chladící píšek), čímž se efektivně ochlazují ony regulátory napětí.
Výsledek je nanejvýš impozantní. S původním (originálním) chladičem se teplota jádra (zobrazovaná v ovládací aplikaci Catalyst Control Center) dostane v zátěži klidně nad 70 °C a větrák fičí „o106“, s Accelero X2 se teplota udržuje pod (po delším zahřátí lehce nad) 50 °C a slyšet není pořád nic. Jako bonus je tu ještě možnost přetaktování, kdy funkce ATI Overdrive z Catalyst Control Center dostane grafiku ve stabilním a stále s přehledem uchladitelném stavu na frekvence GPU 620 MHz (+40 MHz / +6,9 %) a pamětí 770 MHz (+70 MHz / +10 %). Problémem dalšího přetaktování bývá spíše neregulovatelné napětí čipů (prý to lze pořešit modifikovaným BIOSem karty, ale to už zkoušet nebudu). Samozřejmě to nejsou hodnoty, které by něco znamenaly (hry, které jsou na ní moc pomalé, budou pořád moc pomalé a ty, co jsou rychlé, jsou prostě jen nepatrně rychlejší), ale z grafiky je tak ždímáno, co dá (samozřejmě jen ve 3D režimu, ve 2D je frekvence v základu – lze opět nastavit v Catalystech) a přitom se to nijak neprojevuje na hlučnosti. Hlavně teda to ticho, to za to opravdu stojí.
Náklady suma sumárum: přibližně 500 Kč chlazení (Accelero X2 + VR Heat Spreader Module), tři šroubky na uchycení chladiče (šly by klidně použít i z původního, co byl na grafice) a ta práce kolem toho.
PS: Doufám, že jste tento článek nepovažovali za návod (tím spíše vyčerpávající), protože se jím nesnaží být. Vlastně je to náš takový pokusný nástřel, jak byste se dívali na podobné články „z naší domácí dílničky“. Dovolili jsme si jej vydat právě teď, když jsou svátky a mnoho z vás si užívá dovolené a bere svět před koncem roku 2007 spíše s nadhledem.