VR Heat Spreader Module
Kapitoly článků
Veledůležité jsou regulátory napětí od firmy Volterra, které se hřejí natolik, že je potřeba je chladit. K tomu právě slouží onen nesehnatelný plíšek (samozřejmě si můžete nechat někde vyrobit vlastní). V dolní části grafiky jsou dva VT1165SF, v horní pak už jen jeden VT233TF.
S chladičem těchto napájecích obvodů se to mělo asi tak: Poté, co se mi je nepodařilo sehnat u nás, jsem si vyzkoušel svůj první nákup na eBay. Objednal jsem si 1 (slovy „jeden“) tento kousek plechu přímo od firmy Arctic Cooling, která má na eBay takový svůj malý e-shop. Cena plechu dolar, poštovné (tuším) pět dolarů. Suma sumárum mě tahle sranda stála přesně 111 Kč a nějaké ty halíře. V českých e-shopech ji lze najít i za necelých 80 Kč, ale nejspíše byste se dodávky nedočkali. Máte-li s tím však pozitivní zkušenost, určitě dejte v diskuzi vědět.
Mně tato obálka dorazila během 14 dnů od odeslání (přesně 15 od objednání).
Posláno přímo z Hong Kongu.
V obálce bylo přesně to, co jsem očekával…
…tenká krabička a uvnitř…
…dobře zformovaný kus plechu. Zespodu jsou po stranách samolepky, těmi by měl být plech přilepen na desku grafiky, dva krycí papírky na vnitřní části skrývají teplovodivé polštářky, které si mají sednout na výše zmíněné regulátory napětí od firmy Volterra.
Problémem celého tohoto kousku plechu je, že není s touto AGP verzí X1950 Pro kompatibilní, protože je u ní jinak vyřešeno napájení. Jeden ze dvou „klasických harddiskových molexů“ překáží a tak je potřeba do plechu trochu říznout.
Já jsem to ještě navíc vylepšil tím, že jsem do něj navrtal dírky na místech, kde je má i grafika. Dírky jsou to právě takové, aby šroubky, které hladce projdou grafikou, se do nich zařízly a tento plíšek náležitě držely. Nehodlal jsem uvěřit tomu, že by obyčejné samolepky držely ohřívaný kus plechu donekonečna.
Na obrázku je vyznačeno, co je vlastně potřeba chladit, plus pozice šroubků. A takhle už vypadá chladič na svém místě a přišroubován. Použil jsem tenké šroubky ze starého rozebraného pevného disku pasující na šroubovák „maličká hvězdička“, což má tu výhodu, že hned tak někoho nenapadne je odšroubovávat (křížový a plochý šroubovák má doma kdejaký kutil, ale malou hvězdičku, kterou se rozebírají tuypicky třeba mobilní telefony, už mít každý po ruce nebude – i když mezi vámi bude takových lidí asi hodně).