Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Nový iMac představen: 24“ 4,5k Retina display a M1

V úterý večer se konal dlouho očekávaný Apple Event, na kterém byl mimo jiné představený i nový iMac.

Jarní představovačka Apple nám přinesla dlouho očekávané informace o nových počítačích. Bohužel zatím nedošlo k představení větších Macbooků, k tomu bude další, byť nepříliš pravděpodobná, příležitost začátkem června na vývojářské konferenci WWDC. K novému iMacu hned na úvod sdělil CEO Apple, Tim Cook, že prodej Mac počítačů nebyl nikdy v historii Apple větší než v současnosti a počítače s čipy M1 tvoří největší prodejní podíl.

Design

iMac vždy patřil mezi designové all-in-one počítače. V posledních devíti letech ale nedošlo k jeho výraznější inovaci. Ke změně došlo až nyní, a nové iMacy 2021 tak přinesou nový design, který kopíruje poslední trendy Apple, zakulacené rohy a rovné boční hrany. Nový iMac si zachovává skleněnou přední stranu a přichází na trh v sedmi pastelových barvách. Přední strana bude mít o něco světlejší odstín zvolené barvy a zadní strana bude tmavší odstín zvolené barvy.

Nový iMac má 24“ display, který byl označený „best in class“. Jedná se o Retina display s 4.5k rozlišením – 4480x2520, což dělá hustotu 218 pixelů na palec, a je schopný zobrazit miliardu barev. Jas displaye je 500 nitů, podporuje True Tone a podporuje P3 barevný rozsah. K dispozici budou verze se stojánkem nebo VESA adaptérem k přichycení k vlastnímu stojanu.

Hardware

Uvnitř 11,5 mm širokého těla se schovává „starý“ známý čip M1, který bude doplněn 7-mi nebo 8-mi jádrovou grafickou kartou, dále 8 nebo 16 gigabajty paměti a 256GB až 2TB úložištěm, tedy to samé, co můžeme mít v současném Macbooku Air. Oproti Airu má iMac aktivní chlazení v podobě dvou ventilátorů s hlučností max. 10 dB, takže provoz by měl být naprosto neslyšný. S počítačem dostanete samozřejmě i MacOS 11 BigSur, tak jak jsme zvyklí pro současné M1 Macy. Výkon bude velice podobný MacMini nebo Macbook Pro vybavených stejným čipem, stejně tak bude možné používat iPad a iPhone aplikace, pokud to jejich autor umožní.

Inovací prošla kamera i zvukový systém. V iMac 2021 bude nově FullHD FaceTime kamera, která má poskytnout zatím v Macu nevídaně kvalitní obraz díky obrazovému procesoru zabudovaném v M1 čipu, který umí s obrazem provádět až bilion operací za sekundu a nebude jí díky tomu vadit ani horší osvětlení. Další inovací jsou tři mikrofony studiové kvality s aktivním potlačováním okolního hluku. Nový iMac bude obsahovat celkem 6 reproduktorů, dva basové v antirezonančním uspořádání a jeden tweeter na každé straně. Samozřejmost je podpora Dolby Atmos.

iMac bude v základní konfiguraci vybavený dvěmi Thunderbolt/USB 4 porty s podporou jednoho nativního externího monitoru. Vyšší konfigurace pak nabídnou další dva USB-C 10GBit/s porty. Napájecí kabel je k tělu připojen magneticky, v případě, že o něj zakopnete, se bezpečně odpojí. Kabel k adaptéru má délku dva metry. Adaptér má výkon 143 W a mimo kabelu do elektrické sítě má i konektor LAN. Nemusíte proto k tělu iMacu vést UTP kabel.

Doplňky

K novým iMacům bude možné objednat i nové periferie. Kromě Apple Mouse a Apple Trackpadu v barevných motivech odpovídajících barevnému provedení iMacu byly představené nové Magic klávesnice. Kompaktní i plná verze s numerickým blokem získávají nově Touch ID, tedy čtečku otisků prstů, která mimo jiné slouží k platbám a nákupům. Jelikož se jedná o bezdrátové klávesnice, přenos biometrických dat je mezi klávesnicí a počítačem šifrovaný, takže by měla být zajištěna bezpečnost jeho použití. O dešifrování se pak bude starat M1 a jeho speciální obvody.

Cena

Základní iMac začíná s cenovkou 1 299 amerických dolarů, což odpovídá ceně 37 990 Kč včetně DPH. V této ceně dostanete 7-mi jádrovou grafiku, 8GB paměti, 256GB SSD a máte na výběr jen ze čtyř barevných provedení. V balení pak naleznete nabíječku, která však nebude mít Ethernet port, Magic Mouse a kompaktní verzi Magic klávesnice BEZ Touch ID.

Vyšší konfigurace za 43 990 Kč s DPH nabídne výběr ze všech sedmi barevných provedení, 8-mi jádrovou grafiku, dostanete adaptér s ethernet portem, dva USB-C 10Gbit/s porty navíc a Magic klávesnice bude s Touch ID. Příplatky za více paměti a větší úložiště kopírují ceny ostatních M1 Maců.

Předobjednávky začínají 30. dubna a k dispozici budou cca v polovině května. 

Tagy: 
Zdroje: 

Jiří "JirkaK" Kocman

Světu počítačů se věnuji od roku 1990. Začalo to ZX Spectrem, pokračovalo Amigou kterou v roce 1999 nahradilo první PC. Od roku 2001 mě počítače živí. Specializuji se na Oracle databázi v prostředí korporátních informačních systémů. Jsem fanda HW a SW ze kterého vybírám vždy ideální kombinaci podle aktuální potřeby.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Nový iMac představen: 24“ 4,5k Retina display a M1

Čtvrtek, 6 Květen 2021 - 00:48 | Mali | Pracovni stanice... pry pracovni stanice :D Tak...
Sobota, 24 Duben 2021 - 04:52 | Gath G | "AMDčkaři kvičí jako by jim JirkaK strčil do...
Pátek, 23 Duben 2021 - 17:08 | Irving | Vida, to je další věc, aspoň jeden ten USB port...
Pátek, 23 Duben 2021 - 07:50 | peca | To mě také napadlo. Jenomže to je v součtu 30...
Pátek, 23 Duben 2021 - 07:06 | lubo76 | Ak je článok bez štipky kritiky, tak je to PR...
Pátek, 23 Duben 2021 - 01:59 | kotisch | "vsadím se že Windows 10 for Arm poběží v...
Čtvrtek, 22 Duben 2021 - 23:57 | JirkaK | Však na Windows straně existují: https://www.alza...
Čtvrtek, 22 Duben 2021 - 23:26 | JirkaK | Snažím se opravit premisu že grafika v M1 bude...
Čtvrtek, 22 Duben 2021 - 23:17 | JirkaK | Ano tohle člověk netahá... Ale jde o využití....
Čtvrtek, 22 Duben 2021 - 23:03 | JirkaK | USB-A by byl určitě fajn, takhle prodají redukci...

Zobrazit diskusi