Nový slot do počítače: HTX
Nemá smysl to nějak odkládat, ihned prozradím, že HTX slot je tu hlavně proto, aby přídavné karty do počítače mohly být přímo propojené HyperTransportem. HTX slot podporuje jak 8, tak 16bitový HyperTransport kanál a to až do 800MHz frekvence. S umístěním HTX konektoru se počítá na EATX (Extended ATX) základních deskách, které můžete najít například v serverech, nebo ve výkonných pracovních stanicích. Umístění na základní desce by mělo být zhruba takovéto:
Jak je z obrázku vidět, u HTX slotu se počítá s přímým připojením na HyperTransport kanál procesoru, což prakticky dnes znamená, že HTX standard je určen pro AMD procesory. Také je zajímavé si povšimnout faktu, že HTX je vlastně složen ze dvou konektorů, z nichž jeden je na obrázku označen jako 1x a druhý 16x. To má velice jednoduché vysvětlení, jelikož tyto konektory jsou vlastně PCI Express ×16 a PCI Express ×1 konektory, pouze umístěné jinak (za sebou a ještě navíc obráceně), takže nehrozí, že by někdo mohl strčit nějakou PCI Express kartu do HTX slotu. Samozřejmě zapojení samotných konektorů již s PCI Express nemá nic společného, identické jsou pouze fyzické části a to pouze z důvodů nižších výrobních nákladů.
Protože se s HTX počítá do serverů a servery bývají umístěny v devatenáctipalcových rack-mount skříních s výškou serveru 1U (4,45 cm), i zde se počítá s takzvanými „riser“ kartami, které umožní horizontální namountování HTX karty, jak je znázorněné na dalším obrázku:
Když už tedy máme představu o tom, jak HTX vypadá a kde ho lze nalézt, bylo by vhodné se zaměřit, k jakým účelům se s ním počítá. To nám napoví první představená karta s tímto rozhraním: InfiniPath od PathScale. Tato karta slouží k připojení (až osmiprocesorového) počítače na InfiniBand síť, což umožní udělat počítačové clustery poněkud efektivnější než za pomoci standardních síťových karet a klasického ethernetu. Znovu tu pro vás mám ukázku takové karty:
A jaký tedy byl důvod pro uvedení nového standardu? Vždyť by bylo možné využít standardních PCI-X, případně PCI Express a dalo by se dosáhnout podobného výsledku. Ono slovo podobného je tu důležité, jelikož možnost přímého připojení takovéto karty přímo na sběrnici procesoru umožňuje podstatně nižší latenci (zpoždění), než která by byla možná za použití klasického řešení přes severní můstek, případně ještě další chipy v chipsetu. A nízká latence má pozitivní vliv na rychlost předávaných informací, což je u clusterů velice důležité.
Otázka ovšem je, zda-li se HTX standard jako takový prosadí. Sice nabízí přímé propojení s procesorem, což klasické sběrnice jako PCI-X, či PCI Express nabídnout nemohou, ale to není až tak drastická výhoda. Možná se mimo již zmíněné HTX karty objeví i další, ale zatím to jisté rozhodně není, protože ani HyperTransport Consortium ve své tiskové zprávě neuvádí, že by nějaký výrobce připravoval nějaký HTX produkt, což bývá v tiskových zprávách obvyklé.