nVidia GeForce 6600
Prostým srovnáním technických parametrů u nVidie můžeme dojít k závěru, že grafické procesory GeForce 6800 (NV40) a GeForce 6600 (NV43) se co do podporovaných technologií neliší. Jediné odlišnosti, které nVidia připouští, jsou následující:
- Počet vertex pipeline (tři namísto šesti)
- Počet pixel pipeline (osm namísto šestnácti)
- Paměťové rozhraní (128bitové namísto 256bitového)
- PCI Express ×16 rozhraní u 6600 namísto AGP 8× u 6800
- Výrobní proces (0,11mikronový namísto 0,13mikronového)
Ano, tím výčet končí, i když bychom ještě mohli dodat, že 6800 podporuje až 512 MB grafické paměti, kdežto 6600 „pouze“ 256 MB. Co je však důležité, tak podobně jako GeForce 6800 Ultra a GT, tak GeForce 6600 také podporuje SLI režim, tedy možnost mít v počítači nainstalovány dvě propojené grafické karty, které se o výpočet grafické scény dělí.
Pro co největší přehlednost uvádím snad přehlednou tabulku, kde jsou zatím všechny představené grafické procesory nejnovější generace a to jak od nVidie, tak od ATI:
|
Pokud jste se zadívali do tabulky, tak vás možná udivil otazník u obyčejné GeForce 6600 v případě taktu pamětí a tedy i datového toku. To je dáno tím, že nVidia svým partnerům nenařizuje žádnou frekvenci pro použité paměti, je to zcela na jejich libovůli. Vzhledem k tomu, že se standardně počítá s DDR pamětmi v TSOP pouzdrech, očekávám jejich frekvenci většinou 600 až 700 MHz. Do tabulky jsem nepřidal okrajové verze, které nebyly oficiálně veřejnosti představeny, jako například GeForce 6800 LE, lišící se od 6800 tím, že má pouze 8 pixel pipeline, dále GeForce 6800 Ultra Extreme (alias 6850 Ultra), která má grafické jádro o 50 MHz rychleji puštěné.
Pojďme se nyní podívat, jak vypadají referenční grafické karty s GeForce 6600 GT a GeForce 6600:
U obou karet chci upozornit na fakt, že již neobsahují napájecí konektor, vystačí si s napájením, které dostanou od PCI Express ×16 slotu. Pokud jde o AGP verzi, tak tu budou moci výrobci grafických karet také nabídnout s využitím můstku z PCI Express na AGP, který nVidia označuje jako HSI. V tomto případě je však možné, že se na kartě objeví i napájecí konektor, jelikož AGP slot je oproti PCI Express ×16 schopen uživit karty s menší spotřebou.
Také si můžete u GT verze všimnout SLI konektoru, který najdete vlevo nahoře (při pohledu zepředu). Není vyloučené, že by některý výrobce nabídnul SLI verzi i u obyčejné GeForce 6600, ale není to příliš pravděpodobné, protože by buď musel navrhnout svůj vlastní design grafické karty, nebo použít design z GT verze, což by však zároveň znamenalo použití GDDR3 paměťových chipů. Vyloučené to však zcela není.
Pokud jde o výkon, tak zde se zatím musíme spolehnout pouze na informace od nVidie, protože zatím nikdo neměl možnost samotnou grafickou kartu otestovat. A nVidia se samozřejmě chlubí tam, kde její karta exceluje. V tomto případě jde v první řadě o Doom3, který na nVidia kartách běhá opravdu dobře a ani GeForce 6600 není výjimkou. Výsledky v Doomu 3 jsou natolik dobré, že sama nVidia v tiskové zprávě označuje tento grafický procesor jako „A Gamer's Dream for DOOM 3“. Podle ní ji k tomu opravňují následující výsledky, které jsou vůči Radeonu X600 XT:
Ale abychom si nemysleli, že pouze v Doomu 3 je nový mainstreamový grafický procesor od nVidie lepší, připravila nám nVidia ještě několik dalších testů vůči Radeonu X600 XT:
Ještě než se pustíte do přílišného jásotu, tak je třeba upozornit na fakt, že se nejedná o objektivní testy, takže se nVidia snažila, seč mohla, aby sice nebylo vyvratitelné, že toto opravdu naměřila, ale na druhou stranu se snažila pečlivě vybrat a nastavit hry tak, aby to pro ni dopadlo co nejlépe. Celkem to povrzuje i fakt, že bylo testováno na 3,6GHz procesoru s 1GB pamětí, což tedy zatím nepatří mezi střední proud, ale jde spíše o našlápnutější systém, ke kterému by si majitel spíše pořídil GeForce 6800, nebo Radeon X800. Proto v praxi lze čekat rozdíly mezi GeForce 6600 GT a Radeonem X600 XT menší rozdíly.
Ačkoliv jsem se v předchozím odstavci snažil trochu „shodit“ výsledky od nVidie, tak je ovšem nutné podotknout, že GeForce 6600 GT bude velice pravděpodobně v drtivé většině testů rychlejší. To lze celkem jasně vypozorovat už jen z teoretických parametrů jednotlivých karet, kde jak fill rate, tak datový tok z pamětí je u GeForce 6600 GT výrazně vyšší. Zdá se, že se nVidii tento grafický procesor opravdu vyvedl. Mimochodem, podle teoretických parametrů to vypadá, jako by až pro obyčejnou GeForce 6000 byl Radeon X600 XT důstojným soupeřem, jenže tomu neodpovídá cena, která je u Radeonu vyšší.
A nyní nás už čeká jediné: kdy a za kolik. Obě verze NV43 by měly být dostupné koncem září, což ovšem pro nás znamená, že budeme rádi za říjen. AGP verze máme čekat se zhruba měsíčním zpoždením. Zajímavější GeForce 6600 GT vyjde na 199 dolarů (cca 5 200 Kč) a levnější GeForce 6600 bude stát 149 dolarů (cca 3 900 Kč). A to zní poměrně dobře, co říkáte?