Nvidia Lovelace / GeForce RTX 4000 zdvojnásobí výkon RTX 3090
O generaci Lovelace vklíněné mezi Ampere a původně uváděný (uváděnou) Hopper, jsme se dozvěděli loni před Vánocemi. Letos v únoru už se objevily zprávy o pravděpodobné konfiguraci čipu, který bude použit pro top-model. Jádro AD102 má být vybaveno až 18432 stream-procesory, což je o 71 % / 1,71× více oproti současnému GA102 z generace Ampere s jeho 10752 stream-procesory.
Mezigenerační posun výkonu
V únorovém článku jsme si ale rozebrali, že hodnota „1,71ד zdaleka nebude ilustrovat i výkonnostní rozdíl. Zatímco současný top model GeForce RTX 3090 neses částečně ořezané jádro GA102, pro GeForce RTX 4090 může (ale nemusí) použít jádro méně ořezané až plně aktivní, čímž se může dostat na až 1,76-násobek aktivních stream-procesorů GeForce RTX 3090. K tomu může dojít na posun v taktovacích frekvencích (při 5nm procesu TSMC oproti 8nm procesu Samsungu, jenž je derivátem 10nm výroby) v rozmezí 1,1-1,15× a dále posunu „IPC“ architektury kolem 1,1-1,15× se dostáváme minimálně na dvojnásobek celkového výkonu (1,71×1,1×1,1).
Náš únorový odhad potvrzuje zpráva leakera Greymon55, podle jehož zdroje má generace GeForce RTX 4000 zdvojnásobit výkon generace současné. Redakce webu RedGamingTech pak má v rukou údaj, podle kterého může být mezigenerační posun až 2,2× (což je stále v rozsahu možností popsaných v předchozím odstavci), takže lze předpokládat, že výkon GeForce RTX 4090 bude 2,0-2,2× vyšší než výkon GeForce RTX 3090.
Výrobní proces
V souvislosti s Lovelace se původně hovořilo o 5nm procesu TSMC, později se objevilo upřesnění, že půjde o N5P (P = performance), což je však docela logické (dává smysl použití lepší verze procesu, pokud je dostupná). Nedávno se objevily zprávy o tom, že Nvidia nakonec mohla sáhnout po procesu společnosti Samsung, dokonce se objevily zprávy, že by šlo konkrétně o 4nm generaci.
Víme, že 4nm LPE proces je přejmenovaným 5nm LPA, takže by nižší číslo neznamenalo náskok oproti 5nm procesu Samsungu, ale spíš levnější alternativu.
- Samsung dělá čurbes ve značení procesů, přejmenoval prý 5nm (LPA) na 4nm (LPE)
- 5LPP proces Samsungu nemá dobrou výtěžnost, 3GAE byl zrušen zcela
Po zprávách o nepříliš vyvedené výtěžnosti 5nm generace procesů společnosti Samsung se ale ve spojitosti s Nvidia Lovelace (alespoň high-endem) o procesu Samsungu mluvit přestává a Greymon55 hovoří o 5nm procesu TSMC, konkrétně N5. Proč už ne N5P, není jasné - může jít o nepřesnou informaci, stejně tak může jít např. o důsledek faktu, že na N5P linkách už nemá TSMC volno.
Datum vydání
Když se letos zjara začaly objevovat spekulace na téma doby vydání této architektury, reagoval spolehlivý leaker kopite7kimi na jeden z odhadů hovořící o první čtvrtině roku 2022, že to ve skutečnosti bude „mnohem, mnohem, mnohem později“.
To v podstatě potvrzuje Greymon55, podle něhož k vydání Lovelace dojde nejdříve ve čtvrtém kvartálu 2022, tedy ne dříve než za rok a čtvrt až rok a půl. Poměrně vzdálené časové okno dává prostor na refresh současné generace modely řady Super, které by dávaly smysl časově na přelomu tohoto a příštího roku. Pokud by na ně došlo.
Příští generace GPU = reakce na krach těžby?
Pokud si vše shrneme, máme informace, že Nvidia Lovelace přinese 2-2,2× vyšší výkon než Ampere. Máme informace, že AMD RDNA 3 přinese až 2,5-2,7× vyšší výkon než RDNA 2. Tyto obrovské posuny, ať už se k jejich dosažení výrobci odhodlali čistě na základě konkurenčního boje, nebo díky nějaké vyšší prozřetelnosti, mohou mít velmi důležité uplatnění související s něčím jiným, než je prostý konkurenční boj.
Oba výrobci mají praktickou zkušenost s tím, jak negativně ovlivnil prodej nových grafických karet konec první i druhé vlny těžby kryptoměn na GPU. Bazarový trh byl zaplaven levnými kartami, řada uživatelů dala přednost nákupu levnějšího použitého hardwaru před dražším novým a výrobci neměli jak se se situací vypořádat. O něco lépe (byť zdaleka ne ideálně) z tohoto problému vyšla Nvidia, která měla v nabídce i výkonnější high-end, jehož prodeje byly podstatně méně ovlivněné zaplavením trhu většinou staršími (tudíž pomalejšími) kartami.
Velký výkonnostní posun příští generace tak může sloužit jako nástroj, kterým mohou oba výrobci ze současného hardwaru sloužícího k těžbě, v případě potřeby udělat de facto low-end. Nemohou eliminovat riziko, že v příštím roce dojde k zaplavení trhu levným grafickým hardwarem. Mohou ale vydáním produktů násobně rychlejších udělat v očích hráčů z tohoto bazarového hardwaru low-end až nižší mainstream. Zkrátka mohou tyto bazarové karty učinit podstatně méně zajímavými prostým faktem, že se s nízkou cenou bude pojit (ve srovnání s novým hardwarem) i nízký výkon.