nVidia QPI nepotřebuje
Objevila se totiž informace, že nVidia nebude pro procesory „BloomField“ (socket LGA1366) dělat čipsety vůbec. Procesor „Bloomfield“ je totiž považován za něco jako náhražku platformy „Skulltrail“ a je to takový „snob-end“, že by se to dalo regulérně považovat za plýtvání prostředky pro těch pár jedinců, kteří si to koupí. Dostatečně efektivním řešením je tedy prodej čipů nForce 200 (kus asi za 30 dolarů) k Intel X58, které SLI zajistí (ostatně obdobně je tomu i právě na deskách pro „Skulltrail“ – pro SLI jsou tam čipy od nVidie). nVidia tedy QPI nepotřebuje.
nVidia totiž bude dělat čipset až pro tu platformu, u které je pravděpodobnost, že si ji koupí podstatně více uživatelů, totiž platformu postavenou na procesorech „Lynnfield“ nebo „Havendale“. Trik spočívá ve faktu, že tyto procesory vůbec QPI ke komunikaci s vnějším světem nepotřebují. QPI je totiž komunikační rozhraní mezi procesorem a severním můstkem. Za severní můstek můžeme považovat čip, který obsahuje paměťový řadič a PCI Express rozhraní používané především pro grafiky, případně může obsahovat i grafiku samotnou. No, a protože procesory „Bloomfield“ mají paměťový řadič v sobě, zbývá jen ten PCI Express řadič, případně integrovaná grafika. S tím je potřeba komunikovat skrze QPI. Avšak procesor „Lynnfield“ obsahuje integrovaný i ten PCI Express řadič a „Havendale“ dokonce i tu grafiku, oba se tedy bez QPI obejdou. K nim stačí připojit už jen jižní můstek. A jižní můstek se severním (který je teď celý v procesoru) komunikuje u Intelu skrze jiné rozhraní, které nese honosný název Direct Media Interface, zkráceně DMI. Ve skutečnosti nejde o nic jiného než dedikovaný PCI Express spoj, typicky jako PCI Express ×4 nebo ×2.
Realita tedy bude taková, že pro procesory „Lynnfield“ a „Havendale“ a další podobné bude jakémukoli výrobci stačit vyrobit jižní můstek, Intelem počínaje a nVidií zdaleka nekonče. nVidia své čipy nazývá typicky SPP (System Platform Processor) a MCP (Media and Communication Processor). Zatímco SPP hraje roli severního můstku, MCP hraje typicky roli jižního můstku, v poslední době však už nezřídka celého čipsetu. Pro nVidii to znamená uvést MCP čip, nazvat jej čipsetem a je vystaráno. Takový čipset bude výhradně jižním můstkem a bude mít tedy na starosti datová úložiště (SATA, případně i PATA, ale to spíš už bude záležitost řadiče třetí strany), USB porty, PCI, případně i další PCI Express rozhraní, síťovku, zvuk, komunikaci s BIOSem, SMBus a další „omáčku“. A pokud bude chtít výrobce desky podporovat SLI, přidá tam ještě za 30 dolarů nForce 200. Anebo může nVidia vytvořit SLI čipset, který se připojí nejen k DMI, ale i ke všemu PCI Expressu, co vede z procesoru, a rozdělí si to do PCI Express slotů po svém. Zkrátka a jednoduše nVidia QPI nepotřebuje.