Nvidia se stala nejhodnotnější firmou, převálcovala Microsoft i Apple
Koncem 90. let prohlásil Jen-Hsun Huang, že by se Nvidia mohla stát důležitější než Sony a po přelomu století následovalo prohlášení, že do deseti let by Nvidia měla být větší než Intel. Zde se vedou dohady, zda druhou hlášku skutečně jako první pronesl Huang, neboť je doložena z ústa vice-prezidenta Hary (ten však mohl svého šéfa citovat). Určité narážky byly i na adresu dalších firem, mimo jiné Microsoftu.
Podstatné je, že se po letech Nvidii daří dosahovat pozic, které nelze hodnotit jinak než superlativy. Již letos na jaře překonala hodnota společnosti více než 25× hodnotu Intelu, Nyní hodnota Nvidia (tržní kapitalizace) překonala Apple i Microsoft, dvojici, která se tradičně střídá na špičce žebříčku o nejhodnotnější firmu. Aneb když se dva perou, třetí se směje.
Je nutné dodat, že jde letos o druhou situaci, kdy se Nvidii na špičku žebříčku podařilo dostat. Již na jaře totiž dosáhla $3,34 bilionu, ale tím překonala Microsoft jen velmi dočasně a velmi symbolicky (o dvě setinky bilionu). Tentokrát ($3,53 biliionu) byl Microsoft ($3,11 bilionu) i Apple ($3,39 bilionu) překonán již v řádu desetin. Akcie Applu i Microsoftu šly dolů, zatímco akcie Nvidie stouply.
Nvidia Grace Blackwell Superchip (Nvidia)
Nvidia za současný boom vděčí rozjezdu AI akcelerace, na které vydělává díky výkonným GPGPU akcelerátorům pro trénování a inferenci. Poptávka prozatím překonává nabídku a nezdá se, že by na tom potíže společnosti SuperMicro, které Nvidia přestala dodávat, něco mohly změnit. Hardware si najde jiné zákazníky.
Připomeňme, že Microsoft i Apple využívají výkonných akcelerátorů externích dodavatelů. Apple měl příležitost ke vstupu do HPC segmentu začátkem roku 2019. Architekt Gerard Williams III, který měl tehdy SoC Applu na starosti, tehdy navrhl vedení společnosti, aby rozvíjela svoje architektury, které již tehdy byly na vysoké úrovni, i pro potřeby HPC segmentu, ve kterém by mohly sklízet úspěch. Vedení společnosti Williamse odbylo s tím, že toto není cíl společnosti, což vedlo k jeho odchodu a založení startupu Nuvia. Ten po pár letech pohltil Qualcomm. Pokud tehdy Apple souhlasil, mohl dnes, po téměř šesti letech od neshody, disponovat vlastním řešením.