nVidia uvádí čipsety GeForce 9300 a GeForce 9400
Kapitoly článků
Na obrázku je popisek výkonnější GeForce 9400, u pomalejší varianty 9300 byste nenašli nic navíc, ani o nic méně, vlastnosti obou jsou takřka shodné a liší se pouze rychlostí. Základy vyplývají už z diagramu, přítomen je (u nVidie „konečně“, ale opět berme v potaz vyšší cenu platformu) dvoukanálový paměťový řadič, a to jak DDR2 (max. DDR2-800), tak i DDR3 (DDR3-1333).
Vhod pak přijdou i nezbytné vlastnosti padající typicky na bedra jižního můstku (GeForce 9400 a 9300 je jednočipové řešení obsahující jak severní můstek s grafikou, tak i jižní). Těmi jsou zejména 6 SATA či 12 USB 2.0 portů (ohledně SATA se sluší zmínit dnes již celkem běžná podpora RAID 0, 1, 0+1 a 5), gigabitová síťovka, PCI sloty, rozhraní pro HD Audio kodek a další nezbytná omáčka (pro připojení I/O řadiče a podobně. Pokud jde ještě o tu část, která se obvykle nazývá severním můstkem, PCI Express ×16 slot očekávejte jen jeden (klasické SLI se nekoná) a k tomu čtyři PCI Express ×1, to vše dle specifikace 2.0, ale to už je dnes tak nějak samozřejmostí. Co se grafické části (který je na celém tom asi nejzajímavější) týče, z výstupů si budete moci vybrat poměrně do sytosti, nabízí se jak klasika Dual-Link DVI, tak také HDMI a DisplayPort (klidně i naráz), případně i VGA (RGB – 15-pin D-Sub). Vše bude záležet na výrobci desky.
Jelikož máme co do činění s GeForce 9. řady, asi by bylo dobré si (třeba jen odkazem) připomenout základní vlastnosti GeForce 9-series, abychom se od něčeho mohli odrazit při výčtu vlastností GeForce 9400/9300. Máme tedy opět co do činění s DirectX 10 grafikou, která obsahuje 16 stream procesorů (nVidia je pro jednoduchost – a možná také kvůli něčemu jinému ;-) nazývá prostě „jádra“), zvládá provoz v Hybrid SLI, kdy je možné spojit výkon integrované a do PCIe ×16 slotu přidané grafiky obdobného výkonu (jen tak pro zajímavost: Hybrid Power se nekoná, nVidia od něj ustupuje, prý proto, že i její nejvýkonnější grafiky dokážou v nečinnosti brát velmi málo energie, mno, ale ~20 W v idle je pořád ~20 W navíc, no nic, to byla jen malá zanedbatelná odbočka, někdo může být velmi zklamán, jiný nad tím mávne rukou, sami si zvolte, do které kategorie patříte). Chybět samozřejmě nemůže podpora PureVideo HD, která zaručuje i s tímto integrovaným čipsetem bezproblémové a plynulé přehrávání Blu-ray titulů, další podrobnosti a hlavně rychlostní rozdíly mezi GeForce 9400 a 9300 ukazuje obrázek:
Je dobré nezapomínat i na koně, na nějž nVidia vsází poměrně hodně, tím je její technologie CUDA pro výpočty prováděné grafikou, kam si dnes můžeme zařadit třeba video enkodér Badaboom, speciality některých aplikací z balíku Adobe CS4 nebo z těch posledních třeba Cyberlink PowerDirector, a další a další, pochopitelně je potřeba nezapomenout ani na PhysX. S přidanou výkonnou grafikou do PCIe ×16 slotu si klidně můžete představit situaci, kdy tato grafika obstarává vše kolem 3D, zatímco integrovaná GeForce 9400/9300 se bude sama starat o fyziku (zní to divně, ale prostě je to tak, fyziku bude počítat čipset ;-).
Zajímavostmi se budeme ještě chvíli zabývat, hovořili jsme o vyšší ceně, kterou nVidia demonstruje následujícím srovnáním, které jakoby chtělo říci „co ušetříme na procesoru, doženeme grafikou“:
Mezi řádky je napsáno, že nižší varianta GeForce 9300 by měla být sama o sobě dvakrát tak drahá jak Intel G31, což je nejnižší z řady integrovaných grafik čipsetů Intel „3-series“. Výkonnostní srovnání těchto dvou platforem (zejména integrovaných grafik) by však nutně muselo vyznít ve prospěch řešení nVidie, a to i v situaci, kdy použijeme nikoli plnokrevníka Core 2 Duo, ale „okleštěk“ v podobě dvoujádrového Pentia (ono tedy ani Core 2 Duo E7200 není „plnotučný Conroe“, ale spíše „polotučný“, má totiž jen polovinu L2 cache, pořád je to ale o 200 % více než má Pentium DC E2180, o taktech nemluvě).