nVidia uvádí čipsety nForce 500 pro platformu Intel
Podívejme se rovnou do přehledné tabulky, která srovnává oba uvedené čipsety. O nForce 570 Ultra pro platformu Intel nVidia zatím nehovoří.
|
Pokud jste ještě náhodou neslyšeli o vlastnosti „SLI-Ready Memory“, pak vězte, že nVidia tím míní možnost využití speciálních „SLI-Ready paměťových modulů“, které poskytují další možnosti nastavení. Přeloženo do srozumitelného jazyka jde o příbuznost s platformou „Tritium“, konkrétně se jedná o tzv. „EPP (Enhanced Memory Profiles)“. Organizace JEDEC, stojící za paměťovými standardy z toho sice nemá moc radost, ale nVidia a další firmy, jako OCZ, Corsair, Kingston a jistě i další věří, že tím některé nadšence přesvědčí.
Další funkce, jako FirstPacket či DualNet technologie, jsme popisovali u příležitosti „více oficiálního“ uvedení těchto čipsetů, ale pro AMD platformu. Na nich se v podstatě nic nemění, nVidia akorát upozorňuje, že FirstPacket technologie není zatím dostupná u nForce 570 SLI čipsetu, podpora prý přijde v budoucím vydání ForceWare ovladačů.
Zbývá jen dodat, že čipset nForce 590 SLI je tvořen dvěma čipy, jeden z nich (MCP - na obrázku ten větší) je starý známý nForce 570 pro AMD platformu (alias MCP55), původ druhého nám však není znám. Podle obrázku je ten menší nápadně podobný nForce4 SLI ×16 SPP pro AMD platformu, což ovšem nedává moc smysl, ten v čipsetu nForce4 SLI ×16 totiž hraje roli PCI Express HyperTransport tunelu, zatímco u nForce 590 SLI v něm musí být určitě DDR2 paměťový řadič a FSB pro procesory Intel.
Vzhled čipsetu nForce 570 SLI nám zatím není znám, je velmi pravděpodobné, že bude obsahovat stejný severní (SPP) a jiný jižní můstek (tedy MCP). Odpovídalo by to počtům gigabitových síťovek a PATA/SATA řadičů.