nVidia uvádí čipsety nForce4 SLI XE a nForce4 Ultra pro Intel platformu
Čipset nForce4 SLI XE byste si možná chtěli podle písmenek XE zařadit někam nad klasický nForce4 SLI (Intel Edition). Není tomu tak, nForce4 SLI XE jde právě pod něj, tedy mezi nForce4 SLI a nForce4 Ultra.
Sama nVidia jej uvádí jako konkurenci k Intelovu i945P, ovšem s mnoha možnostmi navíc, kde SLI je jen jedna z nich (namátkou zmiňme gigabitovou síťovku, ActiveArmor firewall a další). Ostatně proti i945P nVidia řadí i nyní nový nForce4 Ultra, kterému chybí jen ta podpora SLI. Koneckonců právě původní nForce4 SLI Intel Edition má dnešnímu nForce4 SLI XE uvolnit na trhu místo.
Blokové schéma
nForce4 SLI XE
nForce4 Ultra
Sami už určitě podle obrázků poznáte, že jižní můstek, pardon, MCP (Media and Communication Processor) je u obou stejný, byť pokaždé značený příslušností ke svému nadřízenému „severnímu můstku“ alias SPP (System Platform Processor). Jakmile se však podíváte na čipy, zjistíte, že právě dnes uváděný MCP je jedinou novinkou, ostatní čipy už vlastně známe.
Čipy SPP a MCP
Mrkněme se tedy nejprve na čipy nForce4 SLI IE:
nForce4 SLI Intel Edition
A nyní nové nForce4 SLI XE a nForce4 Ultra:
nForce4 SLI XE
nForce4 Ultra
Rozhodně nelze přehlédnout nový MCP. Na druhý pohled také nelze přehlédnout nápadnou podobnost mezi všemi SPP čipy. Nicméně vidět u nVidie MCP čip tohoto „staršího vzezření“, tedy ve starším pouzdře, to je skoro podezřelé. Je více než jisté, že oba MCP jsou jeden a tentýž, ostatně z blokových schémat je patrné, že se nijak neliší ani svými vlastnostmi. Oba SPP čipy se pak od sebe budou velmi pravděpodobně lišit jen nějakou drobností, jakou se třeba lišily nForce4 SLI od nForce4 Ultra, oba z AMD platformy (z materiálů, které nVidia poskytuje, však není skutečně mezi čipy na pohled žádný rozdíl).
Vraťme se ale k jižnímu můstku a ptejme se, proč nVidia přináší něco nového, když mohla vzít stávající MCP čip, který je vlastně klasickým nForce4 Ultra čipsetem pro AMD platformu (ten sestává jen z jednoho čipu). Oba komunikují se SPP pomocí HyperTrasportu, nač tedy měnit osvědčenou konfiguraci?
Odpověď je možná složitější, než jen poukázání na fakt, že nový MCP zvládá HD Audio, které původní MCP nemá (ten disponuje jen „obyčejným“ 8kanálovým zvukem, který nemá s HD Audio nic společného). Možná jste si už všimli, že nyní uváděný MCP také podporuje „jen“ 8 USB 2.0 portů, starší MCP jich zvládl 10. Další vlastnosti jsou prakticky stejné. Ostatně pojďme se na všechny nForce4 čipsety pro Intel platformu podívat v tabulce:
Srovnání nForce4 čipsetů platformy Intel
|
* - nepodporuje Pentium D 820
Nový MCP čip se v této tabulce rozhodně přehlédnout nedá. Všimněte si, že kromě chybějících zmíněných dvou USB portů a nově přítomného HD Audia postrádá také ActiveArmor Secure Networking Engine, což je, jak jistě víte, firewall, který většinu práce bere na sebe a nezatěžuje tak procesor počítače. Právě ten v novém MCP není, takže ActiveArmor firewall je zde pouze softwarový, stejně jako u základního nForce4 (non-Ultra) čipsetu.
Osobně jsem se domníval, že jde o první ovoce ze spojení firmy nVidia s ULi, protože nVidia měla právě o MCP čipy ULi zájem a moc se jí líbily (možná hlavně kvůli HD Audiu). Design také není podobný tomu, co nVidia v současné době vyrábí, takže by tu byla jistá možnost, že by vlastně tvůrcem tohoto nového MCP byla právě firma ULi. Nenašel jsem však u ULi žádný produkt, který by vlastnostmi (a vzhledem) tomuto MCP odpovídal. Buď je to tedy exkluzivní zakázka ULi pro nVidii, nebo si to nVidia udělala sama. A nebo jí tento MCP vyrobil někdo úplně jiný.
Update 27. ledna: Jsem já to ale hlava děravá. Úplně jsem zapomněl, že nVidia 20. září loňského roku uvedla čipset GeForce 6100 a k němu řadu nForce 400, přesněji čipy nForce 430 a 410. Jižní můstek, který nyní nVidia prezentuje jako nForce4 Ultra MCP nebo nForce4 SLI XE MCP, není nic jiného než čip nForce 430. Schválně se podívejte na tehdy představenou vzorovou základní desku, kde je onen čip k vidění. No, řeknu vám, vzít dva staré čipy a udělat z nich nový čipset, to je opravdu umění...
Tak jako tak, nForce4 SLI XE a nForce4 Ultra pro Intel platformu je tady. Základní desky mohou vypadat třeba tak, jako tyto vzorové od nVidie: