nVidia uvádí výpočetní produkty TESLA
Produkty
Tesla aktuálně skýtá tři produkty. Prvním z nich je samostatná výpočetní karta Tesla C870. Již při pohledu na fotografii jasně identifikujeme, že jde o třetí z jednovaječných trojčat, kde dalšími dvěma jsou GeForce 8800 GTX a Quadro FX 4600. U Tesly jsou však stream procesory přejmenovány, karta tak disponuje 128 „processor computing core“, tedy výpočetními procesorovými jádry. Paměti je osazeno 1,5 GB, dle nVidie se výpočetní výkon šplhá až za 500 GFLOPs, spotřeba se vejde do 170 W. Technologie si rozebereme o kousek níže.
Druhým produktem, který jakoby z oka vypadl Quadro Plex VCS Model IV, je Tesla D870. Principielně se jedná o řešení se dvěma uvnitř ukrytými výpočetními kartami Tesla C870. Celkové množství paměti pak dělá 3 GB, výpočetní výkon opět přesahuje na jedno GPU 500 GFLOPs, tedy celkově více než 1 TFLOPs, spotřeba vejde do 520 W. Spojení s PC zajišťuje karta pro PCI Express ×16/×8 slot s pasivním chlazením a spotřebou do 10 W. Asi netřeba konstatovat totéž co u Quadro Plex, tedy možnost vytvářet výpočetní cluster, škálovatelnost Tesla platformy sahá až k tisícům GPU.
Třetím a nejvyšším produktem je výpočetní server Tesla S870 ve standardní 19palcové 1U rackové skříni. Uvnitř se ukrývají celkem čtyři výpočetní karty s celkovým množstvím 6 GB paměti a výkonem přesahujícím 2 TFLOPs. Spotřeba se typicky pohybuje kolem 550 W, špičkově dosahuje 800 W. Spojení s PC je opět realizováno pomocí PCI Express kartičky, standardní řešení je realizováno tak, že všechna čtyři GPU jsou obsluhována skrze jeden PCI Express konektor, volitelně je možno použít dvě karty, kdy každá zajišťuje spojení se dvěma GPU, což zdvojnásobuje rychlost přenosu.
Technologie
Tesla z technologického hlediska nabízí přesně to, co očekáváte: plnou implementaci firemní výpočetní technologie CUDA. Připomeňme, že SDK je na světě již celkem dlouho, nVidia má k dispozici i kompletní vývojářskou platformu. Výpočetní produkty Tesla pak nabízejí přesnost dle IEEE 754 single-precision floating point. Mezi podporovanými operačními systémy jsou 32bitová Windows XP (žádná Vista, žádných 64 bitů) a dále Red Hat Enterprise Linux 3, 4, 5 a také SUSE 10.1, 10.2 a 10.3, linux je podporován ve 32 i 64bitové verzi. Pro úplnost dodejme, že k dispozici je samozřejmě i příslušný kompilátor jazyka C, debuggovací nástroje a také standardní knihovny pro FFT (Fast Fourier Transform) a BLAS (Basic Linear Algebra Subroutines).
Hodnotit nárůst výkonu oproti počítání úloh na klasických CPU je na začátku obtížné. Záleží na kvalitě kódu a mnoha dalších aspektech, nicméně dodejme, že nVidia sama odkazuje na několik již existujících úloh, v nichž se nárůst pohybuje v řádu jednotek až desítek tisíc %. Ostatně takový rack nacpaný od podlahy ke stropu Teslami S870, to je sen každého geeka (a neméně tak i akcionářů nejmenovaného výrobce elektřiny ;-). Ale zpátky k úlohám, mezi ukázkovými jsou třeba seismické databáze, simulace mobilních sítí, dynamiky molekul, simulace neuronových sítí, zpracování výsledků magnetické rezonance či atmosférické simulace. Uplatnění GPGPU však bezesporu bude v nadcházejících letech nesrovnatelně širší.
Ceny jednotlivých Tesla řešení jsou stanoveny na 1 499, 7 500 a 12 000 USD za D870, C870 a S870. V přepočtu to dělá 32 000, 160 000 a 257 000 Kč.